Batony energetyczne są coraz bardziej popularne. Lansują je nie tylko blogerki, ale również czołowi polscy sportowcy. I bardzo dobrze – batony energetyczne dostarczają energii, są bogatym źródłem wielu składników odżywczych i naprawdę smaczną oraz zdrową przekąską. Wielu miłośników tych „słodkości” na pewno ucieszy się z faktu, że można je zrobić samemu w domu. Oto dwa przepisy na batony energetyczne domowej roboty, które na pewno pokochasz.
Po co batony energetyczne?
Batony energetyczne to najlepsi przyjaciele dla wielu osób. Doskonale znają je wyczynowi sportowcy – tacy jak: kolarze, biegacze długodystansowi, chodziarze czy himalaiści. Coraz częściej korzystają z nich także przedstawiciele innych dyscyplin sportu, a także osoby, które najzwyczajniej w świecie potrzebują zastrzyku energii. Batony energetyczne przydają się zatem nie tylko na siłowni, ale również podczas wakacji, wyjazdu, konferencji czy też w ciągu męczącego dnia w pracy. Mają one także jeszcze jedną wielką zaletę ‒ w odróżnieniu od środków chemicznych składają się z naturalnych składników i bez trudu można je przygotować u siebie w domu.
Jak zrobić baton energetyczny?
Batony energetyczne, podobnie jak większość produktów dostępnych w sklepach. można zrobić samodzielnie - wystarczy dobry przepis. Co prawda, mogą być one mniej "ładne" niż maszynowo przygotowywane w fabrykach odpowiedniki, ale na pewno równie smaczne i, co najważniejsze, w 100% zdrowe i zawierają mniej kalorii! Oczywiście do produkcji domowych batonów niezbędne są ekologiczne składniki, które gwarantują najwyższą jakość i maksimum wartości odżywczych (ale o składniki dbamy MY https://ekogram.pl)
Metody przygotowania batonów energetycznych są w zasadzie dwie.
- W pierwszym przypadku przygotowaną i wymieszaną masę ochładza się do stężenia w lodówce.
- W drugim "utwardzenie" następuje w wyniku upieczenia.
Oczywiście wszystko zależy tu od użytych produktów oraz wymaganej wytrzymałości na temperaturę zewnętrzną ‒ schładzane batony dużo szybciej się "stopią" w gorący dzień. Warto przy tym jednak zaznaczyć, że niektóre produkty po upieczeniu stracą z kolei część swoich właściwości odżywczych. Oba przepisy mają więc swoje wady i zalety, a kluczem do sukcesu jest odpowiedni wybór produktów.
Przepis na słodki baton energetyczny
Najprzyjemniejsze dla podniebienia są oczywiście słodkie batony energetyczne. By je zrobić, potrzebujesz następujących składników:
- 2 szklanki orzechów - laskowych i/lub ziemnych
- 4 szklanki płatków owsianych
- 4 świeże banany
- 2 szklanki suszonych daktyli -
- 1 szklankę
- 1 szklankę miodu
- 1 szklankę masła orzechowego -
Poszczególne składniki należy kolejno rozdrobnić lub pokroić i wymieszać. Na koniec dodajemy do nich miód i masło orzechowe. Jeśli lubimy, to można do całości dosypać kakao, cynamon czy też inne przyprawy. Jeśli masa jest zbyt "sztywna", to można do niej dodać nieco wody. Przygotowaną masę rozsmarowujemy na blasze i pieczemy około 30 minut w temperaturze 150 stopni. Po pieczeniu kroimy na mniejsze kawałki – batoniki.
Daktyle BIO - Deglet Nour - Ekologiczne
Przepis na wytrawny baton energetyczny bez pieczenia
Słowo "batonik" kojarzy nam się raczej ze słodkimi produktami. Warto jednak zaznaczyć, że doskonałe batony energetyczne można też przyrządzić w wersji bardziej wytrawnej. Jak? Oto rozwiązanie – potrzebujesz:
- 20 suszonych fig -
- 1 szklankę pistacji -
- ½ szklanki prażonego sezamu -
- ½ szklanki jagód goi -
- 4 łyżeczki spiruliny -
- 1 łyżeczka agaru -
Podobnie jak w przypadku słodkiego batonu tutaj także kolejno mieszamy i ewentualnie rozdrabniamy kolejne składniki. Całość równomiernie rozsmarowujemy i wstawimy do lodówki na 3-4 godziny. Po schłodzeniu możemy z masy wyciąć gotowe batoniki.
BIO Pistacje - Surowe - 150g - Bez Skorupek - Ekologiczne
Na koniec warto jeszcze raz powtórzyć, że powyższe przepisy tu tylko "mapa drogowa". Każdy przepis na baton energetyczny można bowiem modyfikować poprzez dodawanie bardziej lubianych, czy po prostu będących akurat pod ręką produktów - wiele możliwości znajdziesz w sklepie internetowym ze zdrową żywnością. Zachęcamy też do własnych "badań" w tym zakresie ‒ czy jest bowiem coś lepszego w kuchni od poznawania nowych smaków?
Zobacz również inne przepisy:
Wegańskie Racuchy - Najszybszy Przepis
Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu. Bądź pierwszą komentującą osobą!