jak zrobić matcha latte

Jak przygotować matcha latte i matcha iced latte?

16 Listopad, 2022Michał Pelc

Lubisz latte? Poznaj jej herbacianą wersję! Zobacz, jak przygotować matcha latte oraz matcha iced latte. Do ich przygotowania wystarczą tylko trzy składniki!


W jednym z poprzednich odcinków pokazywałem, jak przygotować klasyczną matchę, a dzisiaj zaprezentuję Ci wersję latte – na ciepło i z lodem. Matcha latte to lżejsza wersja klasycznej matchy, przygotowywana z dodatkiem mleka. Dzięki temu jest łagodniejsza, i smakuje nawet tym, którzy nie przepadają za klasycznie parzoną matchą. Matcha na lodzie – matcha iced latte – to idealny wybór na letnie upały.

 

Baza do matcha latte

Podstawą naszego latte jest oczywiście matcha – ja używam tej z naszego sklepu ekogram. Jak rozpoznać dobrą matchę?

  • Jest to produkt japoński.
  • Po kolorze – gdy rozetrzesz ją w dłoni, będzie mocno zielona, nasycona. Ani żółta, ani bladozielona, tylko w intensywnym odcieniu zieleni.

Przygotowanie


Zaczynamy od solidnej łyżeczki matchy. Wysyp ją na sitko i przesiej przez nie. Nie pomijaj tego kroku, gdyż dzięki temu pozbędziesz się grudek i matcha łatwiej się rozdrobni.

przesiewam matcha

 

Do przygotowania matchy nie używamy wrzątku, jest to woda w temperaturze ok. 80 stopni. Nalewamy dosłownie odrobinę wody, z 50 mililitrów, dzięki czemu uzyskujemy konsystencję pasty.


Możesz do tego używać chasena lub – tak jak ja – spieniacza do mleka. Może być to również ręczna trzepaczka, ale spieniacz sprawdza się bardzo fajnie. Nasza baza jest już gotowa, co rozpoznasz po charakterystycznej piance.

mieszam matcha

Pozostałe składniki


Drugim składnikiem matcha latte jest mleko. Możesz użyć ulubionego rodzaju:

  • krowiego, 
  • owsianego, 
  • migdałowego. 


Sam zazwyczaj wybieram mleko owsiane. Nalewam 200 ml, podgrzewam je delikatnie i spieniam.

spieniam mleko owsiane

Jest jeszcze opcjonalny składnik. Zazwyczaj go pomijam, ale jeśli lubisz słodkie napoje, to możesz dodać łyżeczkę ulubionego syropu, na przykład syropu klonowego. Wtedy matcha będzie delikatnie słodsza. Ta wersja może spodobać się osobom, które nie są przyzwyczajone do smaku matchy.

matcha latte

Jak podawać matcha latte?


Najlepiej serwować je w wysokiej szklance – przelewamy spienione mleko, dodajemy matchę i gotowe!

Iced latte


Matcha Iced latte to świetne rozwiązanie na duże upały. Bardzo fajnie chłodzi, jest orzeźwiająca i jeszcze prostsza w przygotowaniu.

Potrzebne będą:

  • wysoka szklanka, 
  • sporo lodu, 
  • mleko owsiane – wlewamy go około 200 mililitrów. 


I oczywiście matcha, od niej zaczynamy.

Solidną łyżeczkę matchy przesiewamy szybciutko przez sitko, dodajemy troszeczkę wrzątku i jeszcze raz przygotowujemy naszą pastę, taki zaczyn matchowy. Mieszamy chasenem lub spieniaczką.

Gotową, spienioną matchę wlewamy do szklanki z lodem i mlekiem, i uzyskujemy piękną iced latte! Proste, prawda? Smacznego!

A jeżeli chcesz więcej takich materiałów, zaobserwuj ten kanał i zostaw, proszę, łapkę w górę. Dla mnie to będzie informacja, żeby nagrać więcej podobnych materiałów!

Więcej wpisów

Komentarze (0)

Brak komentarzy do tego artykułu. Bądź pierwszą komentującą osobą!

Zostaw komentarz

Uwaga: komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich publikacją