Ziarno niedoceniane: sezam

19 Październik, 2022Michał Pelc

Sezam to jedna z najstarszych roślin oleistych na świecie. W Polsce pojawił się w czasach sarmackich, czyli znacznie wcześniej niż popularna czekolada. Mimo tak długiej obecności na naszych stołach, korzystny wpływ nasion sezamu na nasze zdrowie jest zdecydowanie niedoceniany. Sprawdźmy, jakie właściwości kryje w sobie ta roślina i jak można ją wykorzystać.

Sezam oryginalnie uprawiany był w Afryce, skąd trafił do Indii, a następnie do innych krajów strefy tropikalnej. W zależności od odmiany można spotkać nasiona o kolorze białym, czarnym lub brązowym. Ciekawie wygląda sposób spożywania ziarenek sezamu w zależności od części świata. Afryka zajada się sezamem prażonym, na Wschodzie jest przysmakiem spożywanym również na słodko np. w chałwie zwanej tureckim miodem, a także w formie hummusu, czy popularnej pasty sezamowej. Z kolei w kuchni koreańskiej chętnie spożywa się liście sezamu. Są one dodawane do tradycyjnych, lokalnych potraw. W Japonii powszechne jest używanie soli z dodatkiem ziaren sezamu.

Jako ciekawostkę warto odnotować, że słynne powiedzenie „Sezamie otwórz się” ma bezpośrednie odniesienie do właściwości tej rośliny. Dźwięk, jaki towarzyszy pękaniu nasion, przypomina odgłosy otwierania zamka w drzwiach.

Sezam i jego właściwości

Nasiona sezamu są dość kaloryczne (100 g to 572 kcal) i wyróżniają się sporą zawartością nienasyconych kwasów tłuszczowych i kwasów oleinowych. Znajdziemy tu też dużo białka, które jest tak samo wartościowe jak białko z jaja kurzego. Zawartością wapnia sezam może z powodzeniem konkurować z krowim mlekiem i żółtym serem. 100 g ziaren sezamu zawiera aż 1160 mg wapnia (dla porównania w takiej samej porcji mleka krowiego znajduje się tylko 118 mg, a żółtego sera – ok. 600 mg).
Charakterystyczna dla sezamu jest też spora zawartość selenu, który wpływa na prawidłową przemianę materii i funkcjonowanie układu odpornościowego. Selen jest tym pierwiastkiem śladowym, który nasz organizm może pozyskać tylko z pożywienia.
W ziarnach sezamu znajdziemy również inne wartościowe składniki mineralne jak:

  • żelazo,
  • magnez,
  • witaminę B i E,
  • fitosterole.

Są one odpowiedzialne za obniżanie poziomu złego cholesterolu, który prowadzi do chorób serca i miażdżycy. Z kolei wysoka zawartość lecytyny sprzyja koncentracji i regulowaniu pracy mózgu. Ze względu na dużą zawartość cynku, sezam jest bardzo wartościowym produktem w profilaktyce zachorowań prostaty. Warto więc na stałe włączyć do diety panów nieprzetworzone ziarna sezamu. Warto spróbować też tahini, czyli pasty sezamowej dostępnej w naszym sklepie, z której przygotowuje się hummus.

Sprawdź nasze produkty z sezamu BIO:

 

 

Jak jeść sezam?

Jeśli mamy ochotę sięgnąć po produkty z sezamu, na początek najłatwiej jest polecić olej sezamowy, który znajdziesz u nas. Można go stosować do sałatek i pieczenia. Bardzo dobrze wzbogaca smak dań kuchni japońskiej, chińskiej i arabskiej. Olej z sezamu powinno się przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu.

Olej sezamowy BIO


Ta sama zasada dotyczy ziaren sezamu. Po otwarciu oryginalnego opakowania należy je szczelnie zamknąć i odłożyć w suche, chłodne miejsce, z dala od światła. Ziarna sezamu dobrze komponują się z potrawami na słodko i wytrawnie. Wzbogacają smak potraw z mięsa, makaronu, ryb, świeżych warzyw i sałatek. Można z nich przyrządzić panierkę lub zwyczajnie posypać gotowe danie. Słodkim deserom nadają chrupkości. Ziarna sezamu dobrze jest wcześniej uprażyć na gorącej patelni bez tłuszczu, by wydobyć ich delikatny, orzechowy smak. Ziarna są gotowe wtedy, gdy zaczną lekko podskakiwać na patelni.

Czego warto spróbować?

Bardzo smaczny i łatwy w przygotowaniu jest np. omlet z posypką z sezamu, łosoś w sezamowej panierce z warzywami, ryba w sosie curry z dodatkiem sezamu. Na słodko można polecić krem czekoladowy z posypką z sezamu, sezamowe naleśniki, czy crumble z jabłkami i sezamem. Do bułeczek, bajgli i precli z posypką z sezamu chyba nikogo nie trzeba przekonywać. W niektórych piekarniach można też spotkać sezamowe croisanty.
Dietetycy są zgodni, że ziarna sezamu warto włączyć do jadłospisu. Jedna łyżeczka nasion to codzienna, smaczna porcja zdrowia i energii.

 

Sprawdź też inne nasze wpisy:

Tahini - pasta sezamowa - jak powstaje i do czego ją stosować?

Sezam niełuskany - dlaczego warto go stosować?

Więcej wpisów

Komentarze (0)

Brak komentarzy do tego artykułu. Bądź pierwszą komentującą osobą!

Zostaw komentarz

Uwaga: komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich publikacją