Jak zrobić pizzę wegańską?

19 Październik, 2022Michał Pelc

Nie ma osoby, która by nie lubiła pizzy. Ta potrawa skutecznie podbiła serca Polaków w każdym wieku. Domowa, świeża pizza nie ma sobie równych – o tym wie każdy jej amator. Również weganin, który ze swojej diety wyeliminował produkty mleczne, jajka, mięso, ryby. Czy taka osoba może cieszyć się aromatyczną i pełną składników pizzą? Oczywiście! Podpowiadamy, jak taką zrobić.

Wydawać by się mogło, że akurat to danie przedstawia niewielkie pole do popisu dla osób, które rezygnują w swojej diecie z produktów pochodzenia zwierzęcego. Na zakazanej liście wegan znajdują się mięsa, kiełbasy, jajka, ryby, nabiał a nawet miód. Jak tu jeść pizzę bez salami, mozzarelli, szynki, posypki z żółtego, ciągnącego się, cieplutkiego sera?
Okazuje się jednak, że pizza wegańska niczym nie ustępuje w smaku tradycyjnej. Co więcej, mogą ją jeść również osoby z nietolerancją laktozy, a gdy użyjemy mąki bezglutenowej także glutenu.

Jak się zabrać do przygotowania pizzy wegańskiej?

Podstawowa sprawa to wybór odpowiednich składników. Bazujemy na produktach roślinnych przy komponowaniu nadzienia i zdrowych mąkach do wykonania spodu.
Zamiast tradycyjnej mąki pszennej, zdrowiej jest użyć np.: dostępnej u nas ekologicznej mąki orkiszowej. Wyróżnia ją wysoka zawartość błonnika, jest lekkostrawna i łatwo przyswajalna. Dodatkowo w jej skład wchodzą również:

  • nienasycone kwasy tłuszczowe
  • liczne witaminy (w tym witamina A, E, D, B1, B2, B6 i PP)
  • a także wartościowe dla funkcjonowania naszego organizmu minerały, takie jak żelazo, magnez, potas czy wapń
  • zawiera też dużo białka. Jest go więcej o 50% niż w tradycyjnej mące pszennej.

W wersji bezglutenowej spód do pizzy można wykonać na bazie mąki gryczanej lub mieszanki mąki gryczanej, jaglanej i ryżowej w proporcjach 2-1-1.
Dostępna u nas mąka gryczana również zawiera sporo białka, aminokwasów, których nasz organizm potrzebuje z zewnątrz a dodatkowo nadaje potrawom wyjątkowy aromat. Jeśli wolimy spód w bardziej neutralnym smaku, to można do mąki gryczanej dodać mąki jaglanej, która nie zmienia smaku potraw a również zawiera całe mnóstwo korzystnych składników:

  • antyoksydanty
  • lecytynę
  • witaminy
  • sole mineralne .

Podobne właściwości ma nasza mąka ryżowa, która charakteryzuje się niską zawartością sodu.

Dostępne u nas mąki ekologiczne:

Do wykonania pizzy wegańskiej potrzeba:

1 i 1/2 szklanki mąki pszennej - dobrze jest zmieszać w proporcjach pół na pół mąkę pszenną i np. orkiszową
(w wersji bezglutenowej można użyć mąki gryczanej lub mieszanki mąk: gryczanej, ryżowej i jaglanej)
Dodatkowa mała garstka mąki do wyrabiania na blacie
1/2 szklanki ciepłej wody

  • 10 g świeżych drożdży
  • łyżeczka soli
  • łyżeczka cukru
  • 2 łyżki oleju

Wykonanie:

Mąkę przesiać na drobnym sitku do miski, dodać sól. Drożdże rozpuścić w wodzie, dodać cukier, połączyć z mąką. Mieszać dłonią, aż ciasto zacznie odchodzić od miski. Następnie dodać oliwę i wyrabiać aż wchłonie cały tłuszcz. Gdyby było zbyt lepkie można delikatnie podsypać mąką. W wersji bezglutenowej ciasto będzie się wyrabiało inaczej i będzie się lepić, bo mąka bez glutenu nie daje elastyczności.
Przykryć czystą ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Ciasto powinno podwoić swoją objętość. Trwa to około godziny. Dobrze jest w tym czasie nie odkrywać ściereczki, by podpatrywać, jak rośnie, bo ciasto się schładza i może opaść. W tym czasie można przygotować sos, który świetnie zastąpi żółty ser.

Domowy sos beszamelowy z nieaktywnymi płatkami drożdżowymi

  • 2 łyżki oleju
  • 12 łyżek stołowych płatków drożdżowych nieaktywnych
  • 2 łyżki mąki pszennej, orkiszowej lub bezglutenowej
  • 2 szklanki mleka sojowego lub ryżowego
  • 2 łyżki musztardy
  • Sól, pieprz do smaku

Wykonanie:

Tłuszcz lekko rozgrzać na patelni, dodać przesianą mąkę i nieaktywne płatki drożdżowe, mieszać, by nie zrobiły się grudki. Przez chwilę zasmażyć i dolać powoli mleko cały czas mieszając. Dodać musztardę, sól i pieprz. Jeszcze chwilę gotować – aż zgęstnieje.

Domowy sos pomidorowy na spód:

  • 6 dużych pomidorów
  • 1 mała cebula
  • 1 mała łyżeczka suszonej bazylii
  • 1 mała łyżeczka majeranku
  • Szczypta soli


Pomidory sparzyć wrzątkiem, obrać ze skórki, pokroić w kostkę i dusić, aż odparuje sos. Gdy całość osiągnie dość gęstą konsystencję, zmiksować na gładką masę. Dodać pokrojoną na drobną kostkę zeszkloną małą cebulę, majeranek i bazylię.

Dostępne u nas nieaktywne płatki drożdżowe:

Co dalej?

Wyrośnięte ciasto rozwałkować na cienki placek nieco większy od blaszki. Blaszkę wyłożyć papierem do pieczenia (ułatwia później krojenie) lub wysmarować tłuszczem. Przełożyć placek na blaszkę, formując nieco wyższe brzegi. Ciasto posmarować sosem. Trzeba tu nieco wyczucia, by sosu nie było za dużo, bo ciasto będzie za mokre. Z kolei za mało sosu sprawi, że pizza będzie sucha.

A na wierzch?

Po prostu co kto lubi, albo ma akurat pod ręką. Pamiętajmy, by wybrane składniki przykryć sosem beszamelowym.
Tofu – pieczarki – cebula - rukola
Brokuły – oliwki-pomidorki cherry-cebula-cukinia
Pieczarki – kukurydza – papryka – ananas – zioła prowansalskie 
Szpinak – pomidory-czosnek – pieczarki
Suszone pomidory z zalewy oliwnej – bazylia – oliwki – pieczarki – oregano

Tak przygotowaną surową pizzę wstawić do rozgrzanego do 200 st. C piekarnika i piec około 15 minut. To wersja z niezbyt wysmażonym spodem. Jeśli ktoś lubi bardziej chrupiące ciasto, musi je piec nieco dłużej. Po wyciągnięciu z piekarnika można gotową pizzę spryskać lekko oliwą w sprayu i posypać solą. Kroić po przestudzeniu. Proste. Smaczne. Zdrowe.

Więcej naszych przepisów znajdziesz poniżej:

Zrób to sama! Prosty przepis na chleb!

Ciasto wegańskie - 2 przepisy, które zawsze się udają!

Przepis na gofry idealne!

Burgery wegetariańskie – 3 najlepsze przepisy

3 przepisy wegańskie, które warto znać

Wegańskie Racuchy - Najszybszy Przepis

 

Więcej wpisów

Komentarze (0)

Brak komentarzy do tego artykułu. Bądź pierwszą komentującą osobą!

Zostaw komentarz

Uwaga: komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich publikacją