Guarana – jej właściwości i historia

19 Październik, 2022Michał Pelc

Guarana, to tak naprawdę potoczna i skrótowa nazwa dla rośliny Paulinia Guarana. To roślina pochodząca z Amazonii. O jej niezwykłych właściwościach wiedzieli już Indianie, na długo przed tym, jak roślina trafiła na Stary Kontynent. Dla Europy odkrył ją w XVII wieku niemiecki botanik Paullini. Wtedy zaczęła się jej kariera…
Jej nazwa pochodzi od plemienia Guarani. Przypisywali oni tej roślinie magiczną moc, nazywali ją nawet darem od boga i eliksirem młodości. Służyła im ona głównie w przypadku problemów jelitowych i jako naturalny stymulant. Pochodząca z pięknej i dla nas wciąż egzotycznej Ameryki Południowej, guarana dawno już zdążyła podbić serca i gusta ludzi na całym świecie. Stosowana jest bardzo chętnie, ponieważ ma całkowicie naturalne pochodzenie. Dodaje energii oraz nie uzależnia, jak inne źródła kofeiny.

Na czym polega działanie guarany?

Główne działanie guarany, to pobudzenie oraz stymulacja. Powoduje ona, że organizm jest w stanie znieść duże obciążenie fizyczne, a także psychiczne. Oczywiście – tak jak w przypadku innych środków zawierających kofeinę – jest to działanie czasowe. Guaranę wyróżnia jednak to, że utrzymuje ona organizm w stanie pobudzenia przez długi okres czasu, nawet do 6-7 godzin! Jest to spowodowane tym, że stosunkowo wolno wchłania się do organizmu. Guarana, to skuteczny zamiennik kawy. Ziarna zawierają 4-8% kofeiny, co stanowi dawkę nawet czterokrotnie większą niż kofeina, z tej samej objętości ziaren kawowca.

Jak stosuje się guaranę?

Obecnie guaranę stosuje się, jako:

  • dodatek do herbaty
  • w napojach energetyzujących
  • suplementach diet odchudzających
  • a nawet niektórych rodzajach piwa.

Najwięcej napojów na bazie guarany produkuje i pije się w Brazylii.

Dla kogo jest guarana?

Przede wszystkim dla osób, które potrzebują szybkiego zastrzyku energii – szczególnie do osób aktywnych, uprawiających sport. Jest ona również doskonałym wyborem dla osób z podwyższonym poziomem cholesterolu we krwi i problemami z układem moczowym.

Guarana nie tylko na odchudzanie!

Wśród suplementów diety z guaraną najpopularniejsze są jednak te, ułatwiające stosowanie diet odchudzających i przyspieszające utratę wagi. Guarana stymuluje pracę mózgu – doskonale wpływa na pamięć, poprawia naszą koncentrację i ogólne samopoczucie. A także zwiększa refleks, uodparnia nas na stres. Roślina ta, jest szczególną ulgą po ciężkim dniu pracy, gdy dodaje energii, pobudza i wpływa na naszą kondycję umysłową. Guarana zwiększa także wytrzymałość całego organizmu, dodaje energii, dlatego stanowi doskonałą alternatywę kawy – oczywiście jeśli wybieramy ją ze względu na walory pobudzające, a nie smakowe.

Jak stosować guaranę?

Na rynku dostępnych jest wiele produktów z guaraną – począwszy od napojów, a skończywszy na kapsułkach z tą rośliną. Najpopularniejsza, jest oczywiście naturalna guarana w proszku - dostępna u nas. Dlaczego? Przede wszystkim nie zawiera żadnych dodatków. Jest najwygodniejsza w stosowaniu – można ją dodawać do jogurtu, owsianki, a nawet posypać nią kanapkę.

Można sobie również zrobić koktajl z proszkiem z guarany:

  • 2 łyżki guarany w proszku
  • 2 dojrzałe banany
  • szklanka mleka (najlepiej 0,5%)

Wszystkie składniki blendujemy tak, by powstała jednolita masa. Pijemy z kostkami lodu lub listkami mięty. Smacznego!

Guarana dostępna u nas:

Więcej wpisów

Komentarze (0)

Brak komentarzy do tego artykułu. Bądź pierwszą komentującą osobą!

Zostaw komentarz

Uwaga: komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich publikacją