Kasztany jadalne to w naszym kraju przysmak nadal egzotyczny i wielu osobom praktycznie nieznany. Szkoda. Zawierają one przecież wiele potrzebnych nam składników odżywczych i witamin – 100 g kasztanów zawiera tyle witaminy C, co cytryna. Dlaczego warto włączyć kasztany do codziennej diety i w jakiej formie je spożywać? Zobaczmy!
Na wstępie trzeba zaznaczyć, że kasztan jadalny tak naprawdę ma niewiele wspólnego z kasztanem, jaki rośnie w naszych parkach. To roślina z rodziny bukowatych (kasztanowiec, który kwietnie na maturę pochodzi z mydleńcowatych). Jej owoce ukryte są w charakterystycznych, kolczastych łupinach (w jednej łupinie są 3 orzechy).
Niestety kasztany jadalne w naszym klimacie naturalnie nie występują, znacznie lepiej czują się w cieplejszych rejonach – np. we Włoszech czy we Francji (gdzie są niezwykle popularne – nie bez przyczyny powstało przecież hasło: „W Paryżu najlepsze kasztany są na placu Pigalle”).
Jak jeść kasztany jadalne?
Nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie. Bo tak naprawdę ile amatorów jedzenia tych orzechów, tyle sposobów na ich spożywanie. Świeże kasztany jadalne z powodzeniem mogą być jedzone na surowo, te ususzone zjada się po uprzednim ugotowaniu lub pieczeniu (w takiej formie: pieczone w oldschoolowych piecykach, zaczynają pojawiać się również na naszych ulicach). Kasztany jadalne można również spożywać w formie startej – jako mąkę czy płatki kasztanowe, które znajdziesz u nas. Jako ciekawostkę można również dodać, że u naszych zachodnich sąsiadów niezwykle popularna jest zupa kasztanowa.
Niezależnie od tego, jaki produkt „kasztanowy” wybierzemy, będzie się charakteryzował doskonałym smakiem – słodkawym, lekko orzechowym. Dlatego też w kilku miejscach na świecie – m.in. na Węgrzech pasta z kasztanów używana jest jako dodatek do wyrobów cukierniczych. Ale ich największą zaletą nie jest smak, ale wartości odżywcze…
Wartości odżywcze kasztanów jadalnych, które przekonają każdego!
Obok wspomnianej witaminy C, której kasztany zawierają naprawdę dużo, są również bogatym źródłem magnezu. W 100g jest aż 45mg tego cennego pierwiastka. Oprócz tego znajdziemy tutaj:
- potas (600 mg/100 g)
- wapń (40mg/100g)
- fosfor
- sód
- żelazo
- cynk
- mangan
- kwas foliowy. J
Jest w nich również wspierająca pamięć lecytyna i cała gama witamin: B1, B2, E czy A. Zawierają również błonnik (ok. 7g w 100g) oraz skrobię, która w trakcie obróbki termicznej zmienia się w węglowodany złożone. Dzięki temu są one produktem zaspokajającym głód i dodającym energii.
Widać zatem, że kasztany do swoje diety powinien włączyć każdy, a szczególnie osoby uprawiające sport, osłabione i takie, które chcą walczyć z wieloma niedoborami. Kasztany są przysmakiem cenionym szczególnie na jesień – kiedy w czasie złej pogody i wyraźnego spadku formy dodają energii – poza tym odzew na wspomniane wyżej hasło brzmiał: „Zuzanna lubi je tylko jesienią”. Coś w tym musi być.
Kasztany jadalne przepisy na sukces
Produkty z kasztanów zaczynają się pojawiać w naszych sklepach. Coraz większą popularnością cieszą się kasztanowe płatki śniadaniowe i mąka. Jej używanie polecała nawet Hildegarda z Bingen pisząc, że kasztany to „środek leczniczy w przypadku wszystkich dolegliwości wątroby i podwyższonego poziomu enzymów wątrobowych”.
Niezależnie od tego, czy średniowieczna specjalistka od ziołolecznictwa miała rację, naszą kasztanową mąkę można dokładać do wypieków – uzyskają wówczas one niepowtarzalny smak i aromat.
Dziś podajemy przepis na zdrowe śniadanie – placki kasztanowo-jaglane:
- 4 łyżki kaszy jaglanej
- 2 łyżki mąki kasztanowej
- ½ banana
- białko z 1 jajka
- 1 łyżeczka stewii
- 1 łyżka rodzynek
- 1 kiwi
- 1 mango
Kaszę jaglaną ugotować i po przestudzeniu zblendować z białkiem i bananem. Następnie dodać stewię, mąkę kasztanową i dokładnie wymieszać. Smażyć placki i podawać z pokrojonymi owocami oraz rodzynkami.
Jeśli nie czujesz się z kasztanami jadalnymi w kuchni, możesz również spróbować gotowego rozwiązania - spróbuj naszych Racuchów Kasztanowych - gotowe w 5 min!
Jak kupić?
Oczywiście najlepiej u zaufanych sprzedawców, którzy oferują produkty z oznaczeniem BIO – wtedy będziemy mieli pewność, że dostajemy produkt najwyższej jakości. Jeśli kupimy takie kasztany, to nie pozostaje nam nic innego, jak cieszyć się ich smakiem i właściwościami.
Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu. Bądź pierwszą komentującą osobą!