Chia – co to takiego?
Nasiona chia, po polsku zwane szałwią hiszpańską, to południowoamerykański odpowiednik naszego siemienia lnianego. Chia, podobnie jak siemię, ma zdolność żelowania płynów - suche ziarna wystarczy zalać mlekiem, wodą lub sokiem, porządnie wymieszać i odstawić na kilka godzin do lodówki. W tym czasie płyn zmieni się w galaretkę.
Nasiona chia stanowią bogate źródło kwasów tłuszczowych Omega 3 i Omega 6, w optymalnych proporcjach. To również źródło witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. Chia zawiera witaminy: E, B1, B3, wapń, fosfor, magnez, żelazo, cynk i niacynę. Ponadto ma dużą zawartość błonnika (ok. 25%), który działa korzystnie na układ trawienny. Nie zapominajmy, że nasiona te, są bogatym źródłem wapnia, spowalniają wchłanianie cukrów i pomagają regulować ich poziom we krwi. Można pokusić się o stwierdzenie, że nasiona te są wręcz idealnym wyborem. Ich skład przesądza o ich popularności, jednak wiele osób jeszcze nie wie, jak można wykorzystać te zdrowe nasiona.
Nasiona Chia dostępne w naszym sklepie
Do czego stosuje się nasiona chia? – garść pomysłów
Koktajle owocowe
Najczęściej stosuje nasiona chia dodając je do koktajli owocowych i owsianki na śniadanie. Najpierw sporządzamy z nasion pianko/galaretkę. W tym celu do naczynia wlewamy odpowiednią ilość wody i mieszając dodajemy nasiona (możemy w tym celu użyć ubijaczki do piany). Nie dopuszczamy do tworzenia się grudek. Odstawiamy na 15 minut, potem ponownie ubijamy i wstawiamy do lodówki. Taka pianka przydatna jest do spożycia przez dwa tygodnie. Przed spożyciem do pianki dodajemy wybrane owoce – np. truskawki, na które sezon jest w pełni.
Pudding z nasion chia
Przygotowanie tej potrawy to chyba najprostszy znany przepis. Do miski wystarczy:
wlać szklankę mleka kokosowego lub mleka migdałowego oraz dwie łyżki nasion chia z dowolnymi dodatkami (banany, kiwi, truskawki, jagody), wszystko szybko zamieszać, a potem tylko poczekać.
Z każdą godziną nasiona będą żelować płyn, aż w końcu zmieni się on w delikatną, kremową galaretkę (przypominającą kisiel). Można dodać do niego kilka łyżek soku z buraków, doprawić cynamonem, wodą różaną lub karobem. W lecie świetnie smakuje ze świeżymi owocami, ale równie dobry będzie z łyżką domowej konfitury lub powideł.
Budyń z chia
Do przygotowania budyniu potrzebujemy:
- szklankę mleka migdałowego (może być mleko kokosowe lub sojowe)
- 3-4 łyżki nasion chia
- miód lub syrop (np. kokosowy lub z agawy)
- kakao
Składniki mieszamy razem i odstawiamy na 20 min. W tej postaci budyń jest gotowy do spożycia, ale można go też zmiksować w blenderze.
Orzeźwiający napój z nasionami chia
Aby zrobić jedną dużą szklankę (350 ml) napoju potrzeba:
- 300 ml wody mineralnej
- 2 łyżki soku z cytryny lub limonki
- łyżka syropu z agawy (albo innego ulubionego) lub soku (smak dowolny)
- 1 łyżkę nasion chia
Do szklanki wsypujemy nasionka, wlewamy sok i dosładzamy. Zalewamy wodą i porządnie mieszamy. Czekamy kilka minut i pijemy razem z nasionkami (wcześniej je mieszając). W sezonie letnim dodajemy świeże owoce i listki świeżej mięty. Taki napój dodaje energii, orzeźwia i przyjemnie chłodzi.
Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu. Bądź pierwszą komentującą osobą!