Olej z konopi - czy rzeczywiście jest taki zdrowy?

19 Październik, 2022Michał Pelc

Olej Konopny - na skórę i do sałatki?

Kiedyś powszechnie stosowany przez nasze babcie, potem nieco zapomniany, dziś znów wraca do łask. Olej konopny, bo to o nim mowa, jak przekonują nas producenci, jest substancją niemal doskonałą. Czy rzeczywiście? Sprawdźmy!

Do niedawna nie mówiło się zbyt wiele o tym oleju, a przecież kiedyś był niezwykle popularny i używany niemal powszechnie – szczególnie do leczenia wielu zmian skórnych. Uzyskuje się go w procesie tłoczenia na zimno nasion konopi siewnych – cannabis sativa (nie mylić z konopiami indyjskimi) i charakteryzuje się niepowtarzalnym, lekko orzechowym smakiem oraz zielonkawym kolorem.

Co takiego jest w oleju konopnym?

Olej konopny został dokładnie przebadany przez naukowców. Okazuje się, że jest on niezwykle bogatym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych. Podkreśla się, że w tym oleju jest ich wyjątkowo dużo, bo aż 75%. Znajdziemy w nim zatem: kwas linolowy, alfa-linolenowy, palmitynowy, oleinowy, czy łagodzący stany zapalne kwas linolenowy. Jego moc jednak to nie tylko zawartość dobroczynnych substancji, ale i ich doskonała proporcja. Według naukowców olej konopny charakteryzuje się bowiem idealnym stosunkiem kwasów omega-3 do omega-6, który wynosi: 1:3. O właściwościach kwasów z grupy omega nie trzeba chyba nikogo przekonywać: wspomagają pracę naszego układu krążenia, nerwowego, a także wspierają odporność.
Co takiego jeszcze drzemie w oleju konopnym? Witaminy i minerały! I to całe mnóstwo. Jest on bogaty w te z grupy B, witaminę A, C, E, a także magnez, wapń, cynk. Do tego wszystkiego trzeba doliczyć również przeciwutleniacze, fitosterole oraz aminokwasy.

Gdzie tkwi haczyk?

Mając taki skład, olej konopny jawi się nam jako olej wręcz idealny. Wiele osób pomyśli, że jest to tak piękne, że nie może być prawdziwe i gdzieś musi być jakiś przysłowiowy haczyk. Jest. Związany on jest z datą ważności oleju konopnego. Ze względu na tak cenny skład, olej źle znosi kontakt zarówno z powietrzem, jak i ze światłem. Nie jest on przeznaczony do smażenia – podobnie, jak w oleju lnianym, pod wpływem tak wysokiej temperatury cenne kwasy ulegają zniszczeniu. Trzeba pamiętać, by go przechowywać w lodówce, w szczelnie zamkniętej butelce.

Jak wybrać olej konopny?

Z punktu widzenia konsumenta najważniejsze jest to, by wybrać najlepszy i najbardziej wartościowy olej konopny. A jak się okazuje olej olejowi nierówny. Na co zatem powinniśmy zwracać uwagę?

Po pierwsze: Pochodzenie
Najważniejsze, by zakupić wybrany olej konopny w renomowanym sklepie np. u nas ;) – wówczas mamy pewność, że sprzedawca dokłada wszelkich starań, by oferowany przez niego olej zachowywał swoje wartości – odpowiednio przechowuje itd. Powinien on również być wykonany z roślin pochodzących z certyfikowanych upraw. Najlepiej zatem wybierać ten z zaznaczeniem „BIO”.

Po drugie: Rafinowany czy nierafinowany?
Oczywiście, że nierafinowany! Najbardziej wartościowy jest olej nierafinowany, tłoczony na zimno. Olej rafinowany poznamy po tym, że jest on przezroczysty, ma bardzo słaby smak i praktycznie znikomą ilość wartości odżywczych.

Po trzecie: Smak
Olej konopny znany jest przede wszystkim ze swojego zapachu i smaku – korzennego, z orzechową nutą. Warto zatem szukać oleju, który dzięki procesowi produkcji (nierafinowany, tłoczony na zimno) zachowuje te właściwości.

BIO Olej Konopny - Virgin - Ekologiczny - 250ml

Olej konopny: jak stosować?

Jak już wspomniano, oleju konopnego nie powinno się go stosować do smażenia. Dlatego też stanowi on doskonały składnik wszelkich sosów do sałatek. Można go dodawać do koktajli i modnych ostatnio smoothie – a to ze względu na niepowtarzalny smak. Wiele osób dodaje go również do świeżo przygotowanych dań (kasze, zupy) lub polewa nim pieczywo i tak spożywa.
Olej ten jest również cenionym kosmetykiem. Niewiele osób wie, że jego skład chemiczny jest zbliżony do składu tłuszczu ochronnego, wydzielanego przez naszą skórę. Nadaje się do aplikowania prosto na skórę i, co ciekawe, nie pozostawia na niej tłustej powłoki. Jest zalecany do cery tłustej, mieszanej, ze skłonnością do trądziku czy przesuszonej. Doskonale nawilża, leczy wszelkie podrażnienia i poprawia jej koloryt.

Olej konopny to absolutny must have. Ma przecież wiele właściwości prozdrowotnych. Pamiętajmy jednak, że kluczem do sukcesu jest wybór tego odpowiedniego i rzeczywiście wartościowego!

Więcej wpisów

Komentarze (0)

Brak komentarzy do tego artykułu. Bądź pierwszą komentującą osobą!

Zostaw komentarz

Uwaga: komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich publikacją