Miechunka – dlaczego warto ją jeść?

19 Październik, 2022Michał Pelc

Miechunka jadalna występuje pod różnymi nazwami. Ponieważ pierwotnie pochodzi z Peru nazywana jest często jagodą peruwiańską, ale znana jest również jako wiśnia peruwiańska czy rodzynek brazylijski. Równie interesujące, co nazwy miechunki i jej pochodzenie, są właściwości tej rośliny. Sprawdźmy więc, dlaczego warto ją jeść.

Miechunkę każdy z nas z pewnością widział i podziwiał nie jeden raz. Łatwo ją rozpoznać, bo ma charakterystyczne żółto-pomarańczowe owoce przypominające rozmiarem i kształtem pomidorki koktajlowe. Owoc ukryty jest w charakterystycznej osłonce przypominającej chiński lampion.
Ojczyzną miechunki są kraje Ameryki Południowej i tam roślina ta traktowana jest ze szczególnym pietyzmem, jako pozostałość po kulturze Inków. Umiarkowany klimat środkowej Europy okazał się jednak wyjątkowo korzystny na tej rośliny, stąd też jej powszechne występowanie i u nas.
Ponieważ owoce miechunki wyglądają wyjątkowo dekoracyjnie, często można krzew ten spotkać i w naszych ogrodach, skąd wędruje do suchych bukietów czy ikeban. O ile walory estetyczne tej rośliny nie pozostawiają żadnych wątpliwości, to jej zalety zdrowotne są niemal nieznane. Wiele osób z pewnością teraz złapało się teraz na niewiedzy. Kto mógł przypuszczać przecież, że ta roślina, którą podziwiamy w ogrodach jest jadalna! Ale ładny wygląd owoców, to jeszcze nie wszystko, co można powiedzieć o tej roślinie. Ze względu na swój korzystny wpływ na nasze zdrowie i walory smakowe zdecydowanie zasługuje na większą uwagę.

 

BIO Miechunka - Physalis - Ekologiczna

 

Jak smakuje miechunka i jak ją jeść?

Małe, okrągłe owoce miechunki peruwiańskiej mają oryginalny, słodki smak, z delikatną kwaskową nutą, coś pomiędzy pomarańczą i pomidorem. Niektórym przypomina również lekko smak ananasa, agrestu czy kiwi.
Miechunkę można zjadać na surowo lub suszoną. Przed zjedzeniem owocu trzeba go wyciągnąć z osłonki. Surową miechunkę podaje się w całości lub przekrojoną na pół. W miąższu znajdują się liczne, drobne pestki.
Warto również sięgnąć po ręcznie sortowane i suszone na słońcu owoce miechunki, które są dużo łatwiej dostępne i w pełni zachowują właściwości świeżego owocu.

Dlaczego warto jeść miechunkę?

Miechunka jest bardzo zdrowa!

Zawiera sporo żelaza i witaminy C w idealnych proporcjach, które zapewniają bardzo dobre wchłanianie obu składników. Witamina C pozytywnie wpływa również na kondycję naczyń krwionośnych, uszczelnia je, zapobiega mikrowylewom, zmniejsza ryzyko miażdżycy. W miechunce można też znaleźć beta karoten, wapń, fosfor i sporo potasu. Jej owoce to również bogate źródło pektyn, które działają łagodząco przy chorobach żołądkowo-jelitowych. Ich pozytywny wpływ zaobserwowano również w łagodzeniu dolegliwości układu moczowego. Skórka miechunki zawiera sporo witaminy A, która chroni przed niekorzystnym wpływem promieni UV, jest odpowiedzialna za prawidłowe widzenie i stan skóry. Z kolei duża zawartość cukrów prostych sprawia, że już garść owoców miechunki skutecznie zaspokoi głód i zapewni na długo uczucie sytości. Miechunkę warto spożywać zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, w czasie częstych katarów i przeziębień. Dzięki temu nie tylko łatwiej uporamy się z typowymi dla tej pory roku infekcjami, ale też łatwiej stawimy czoła wiosennemu zmęczeniu.

Miechunka w kuchni

Owoce miechunki są bardzo delikatne i wrażliwe na dotyk, dlatego są sprzedawane wyłącznie w opakowaniu. Przy zakupie trzeba więc koniecznie sprawdzić, czy nie pojawiła się na nich pleśń.
Miechunkę najlepiej przechowywać w lodówce. Bez problemu powinna w niej wytrzymać około dwóch tygodni. Podaje się ją jednak w temperaturze pokojowej, więc przed jedzeniem należy ją odpowiednio wcześniej wyciągnąć, by zdążyła się ogrzać.
Zgrabne, drobne cząstki miechunki, ich żywy, cieszący oczy kolor są chętnie wybierane do dekoracji deserów, ciast, drinków. Możliwości jej wykorzystywania zależą tylko od własnych upodobań kulinarnych, bo miechunka dobrze komponuje się z każdym rodzajem dań.

Warto również pokusić się o przygotowanie z nich marmolady. Jej przygotowanie nie wymaga dużego wysiłku, bo duża zawartość pektyn w surowych owocach sprawia, że marmolada szybko wiąże i dobrze trzyma konsystencję. Poza tym ma bardzo oryginalny lekko cierpki smak i niesamowity kolor.

Suszone owoce miechunki warto mieć zawsze pod ręką. Można je spożywać jako przekąskę, podobnie jak inne bakalie np.: rodzynki, albo dodawać do batoników, muesli, lodów, ciasteczek, czy deserów. Świetnie smakują, dobrze zaspokajają głód, więc stanowią znakomitą alternatywę dla niezdrowych, słonych chipsów. Znajdziesz je między innymi w naszym sklepie z ekologiczną żywnością!

Warto nimi wzbogacić również smak sosów. Taki dodatek doskonale współgra ze słodki potrawami. Można go podawać również do mięs.
Czasami można też spotkać miechunkę w czekoladzie w pracowniach zajmujących się ręcznym wyrobem czekoladek. To prawdziwy, dość rzadki rarytas, którego na pewno trzeba spróbować. Zdrowe owoce, pełne witamin w całości zrównoważą dodatkowe kalorie czekolady. Nie warto odmawiać sobie miechunki w każdej postaci, bo jej spożywanie to prawdziwa przyjemność dla zdrowia!

Sprawdź również inne nasze wpisy:

Więcej wpisów

19 Październik, 2022
19 Październik, 2022

Komentarze (0)

Brak komentarzy do tego artykułu. Bądź pierwszą komentującą osobą!

Zostaw komentarz

Uwaga: komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich publikacją