Czym zastąpić proszek do pieczenia?

19 Październik, 2022Michał Pelc

Proszek do pieczenia jest składnikiem bardzo wielu ciast i wypieków. Można go znaleźć niemal w każdym przepisie i wie o tym każdy, kto przynajmniej raz piekł albo przymierzał się do wypieku jakiegoś ciasta lub pieczywa. Proszek do pieczenia ma za zadanie spulchniać oraz powodować rośnięcie domowych ciast. Jest powszechnie stosowany od ponad stu dwudziestu lat. Czy jest niezbędny i zdrowy? Jak wpływa ten środek na nasz organizm? Przyjrzyjmy mu się nieco bliżej.

Prace nad odkryciem środka ułatwiającego pieczenie chleba i ciast rozpoczęły się już w połowie dziewiętnastego wieku. Proszek do pieczenia ostatecznie „wynalazł” w 1856 roku wybitny niemiecki chemik Justus von Lebieg. Wraz ze swoim amerykańskim asystentem Ebenem Nortonem Horsfordem w krótkim czasie rozpowszechnił wynalazek na terenie Stanów Zjednoczonych. W 1869 roku w sprzedaży pojawiła się zapakowana w metalowe puszki „mieszanka do pieczenia”. W latach dziewięćdziesiątych dziewiętnastego wieku inny Niemiec, aptekarz o nazwisku August Oetker udoskonalił skład proszku, dzięki czemu miał on dłuższy okres przydatności i, co ważne, nie zmieniał smaku wypieków. Wpadł on również na rewelacyjny pomysł zmiany opakowania z nieporęcznych puszek na dziesięciogramowe papierowe torebki. Z początku sprzedawał udoskonalony przez siebie środek we własnej aptece. W krótkim jednak czasie popyt przewyższył podaż i możliwości wytwórcze niewielkiego przyaptecznego warsztatu. Niedługo później powstał zakład produkcyjny, który dał początek jednej z największych obecnie marek pożywczych na świecie.

Co wchodzi w skład proszku do pieczenia?

Od początku, czyli stu dwudziestu lat, nie zmieniał się podstawowy składnik proszku do pieczenia, którym jest wodorowęglan sodu. Ten chemiczny związek już w temperaturze sześćdziesięciu stopni Celsjusza ulega szybkiemu rozpadowi. Podczas tej reakcji uwalniany jest gaz – tlenek węgla – powodujący rozpulchnienie i wzrost ciasta z dodatkiem tej substancji. Wodorowęglan sodu oraz produkty powstające w wyniku jego rozpadu mają właściwości zasadowe, które mogłyby nadawać wypiekom nieprzyjemny gorzkawy posmak. W celu jego zniwelowania do mieszanki dodawane są substancje o kwaśnym odczynie, czyli regulatory kwasowości. One jeszcze bardziej przyspieszają i potęgują wydzielanie się dwutlenku węgla, a w efekcie wzrost ciasta. Do najczęściej stosowanych regulatorów należą: mleczan sodowy, siarczan glinowo-sodowy, pirofosforan sodu oraz wodorownia potasowy (sól kwasu winnego). Ponadto wodorowęglan ma właściwości higroskopijne, więc w czasie przechowywania mógłby się zbrylać. Przeciwdziała się temu poprzez dodanie do mieszanki mąki ziemniaczanej lub skrobi kukurydzianej, które ułatwiają wymieszanie proszku do pieczenia z innymi składnikami ciasta. Swoją popularność proszek do pieczenia zawdzięcza funkcjonalności. Nie każdy jednak wie, iż jest on niezdrowy, czy wręcz niebezpieczny dla zdrowia - zawarte w nim fosforany zaburzają równowagę organizmu i powodują między innymi zakłócanie wchłaniania wapnia, magnezu i żelaza. W efekcie tego pojawić się może wiele różnych schorzeń takich, jak na przykład osteoporoza. Spożywanie proszku do pieczenia odradzane jest przez specjalistów małym dzieciom oraz osobom ze skłonnościami do zgagi, gdyż mieszanka ta może podrażniać żołądek i potęgować dolegliwości.

Soda oczyszczona spożywcza Primär Kamień Winny - Cream of tartar - 50g

Czym zastąpić proszek do pieczenia?

Proszek do pieczenia z powodzeniem możemy zastąpić zdrową, bo ekologiczną solą kwasu winnego zwaną potocznie kamieniem winnym lub kamieniem potasu. Jest to naturalny przeciwutleniacz pochodzenia roślinnego. Kamień winny jest naturalnym środkiem spulchniającym. Jest produktem ubocznym powstającym w procesie fermentacji winogron przy produkcji wina. Kamień winny jest białym proszkiem, który słabo rozpuszcza się w wodzie i w alkoholu. Po wymieszaniu z sodą oczyszczoną w stosunku 1/3 łyżeczki sody i ½ łyżeczki kamienia potasu substytuuje jedną łyżeczkę szkodliwego, chemicznego proszku do pieczenia. W prosty sposób możemy uzyskać naturalny zamiennik.
Tak popularny od ponad wieku proszek do pieczenia zawiera naprawdę wiele substancji i związków chemicznych niebezpiecznych dla naszego organizmu. Każdy, kto dba o zdrowie swoje i swoich najbliższych, powinien jak najszybciej zamienić go na naturalny, ekologiczny i zdrowy kamień winny.

 

Zobacz również inne wpisy:

Więcej wpisów

Komentarze (0)

Brak komentarzy do tego artykułu. Bądź pierwszą komentującą osobą!

Zostaw komentarz

Uwaga: komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich publikacją