Czym zastąpić biały cukier?

19 Październik, 2022Michał Pelc

Erytrytol

Ma praktyczne zerowy indeks glikemiczny, dlatego może być spożywany przed diabetyków. Jest mniej słodki niż tradycyjny cukier. Zastępując go w przepisach, należy dodać o 35% więcej. Nie powoduje próchnicy.

Ksylitol

Występuje w 2 wersjach: Fińskiej - produkowanej głównie z drewna brzozy i buku. Chińskiej - produkowanej z kukurydzy. Ma bardzo niski indeks glikemiczny - 8 oraz o 40% niższa kaloryczność niż zwyczajny cukier przy tak samo słodkim smaku. Nie powoduje próchnicy.

Cukier kokosowy

Powstaje poprzez powolne ogrzewanie soku z kwiatów kokosa. Wbrew obiegowej opinii, najsmaczniejszy i najbardziej wartościowy jest kremowo-jasny cukier. Ciemne wersje są po prostu przepalone i zbyt karmelowe w smaku. Indeks glikemiczny jest na średnim poziomie 35.

Syrop klonowy

W pniu klonu wywiercą się niewielką dziurę na mały kranik z niego spływa sok prosto do podłożonego wiaderka albo systemu rurek prowadzących do dużego zbiornika. Sok jest ogrzewany, aż zgęstnieje. Syrop klasy A jest bardzo jasny, delikatny i zawiera jeszcze dużo wody. Gęste i aromatyczne syropy o niskiej pozostałości wody to klasa C.

Miód

Właściwości i smak miodu zależy od tego w jakim otoczeniu stacjonowały pszczoły. Najpopularniejsze rodzaje miodu to: wielokwiatowy, rzepakowy, gryczany, spadziowy, akacjowy i lipowy. Prawdziwy miód zawsze się krystalizuje. To naturalny proces i nie należy się go bać, ponieważ nie ma wpływu na właściwości miodu.

Daktyle

To naturalnie bardzo słodkie owoce. Można je bardzo łatwo zmielić na słodką pastę, którą można zastąpić cukier w domowych wypiekach, np w chlebie bananowym.

 

czym zastąpić cukier

Więcej wpisów

19 Październik, 2022
19 Październik, 2022

Komentarze (0)

Brak komentarzy do tego artykułu. Bądź pierwszą komentującą osobą!

Zostaw komentarz

Uwaga: komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich publikacją