Roślinne źródła białka

19 Październik, 2022Michał Pelc

Dziś wskazówki dla tych z Was, którzy stosują diety bezmięsne lub tych, którzy po poniedziałkowym poście Michała postanowili nieco ograniczyć mięso w swojej diecie ;) Jeżeli nie jecie tylko mięsa i ryb, a inne produkty zwierzęce są akceptowalne - dobrym źródłem białka o pełnym aminogramie będą jajka oraz produkty pochodzenia mlecznego. Schody zaczynają się w momencie, gdy białko jest jedynie pochodzenia roślinnego.

Tu najlepiej sprawdzą się rośliny strączkowe: soczewica, ciecierzyca, soja, groch, fasolka. Spośród wszystkich roślin uprawnych, strączki cechują się największą zawartością białka. Trzeba jednak zaznaczyć, że jest to białko o sporo mniejszym współczynniku strawności (ok 50%), aniżeli mięso (ok 80%), jednak lepszym niż pochodzące z produktów zbożowych (ok. 40%).

Kolejnym aspektem, którym musimy wziąć pod uwagę jest dostępność egzogennych aminokwasów w produktach strączkowych - nie są one pełnowartościowym źródłem białka. Bardzo prostym zabiegiem, który możemy zastosować, żeby dostarczyć komplet aminokwasów jest łączenie produktów strączkowych ze zbożowymi, a żeby zapewnić dodatkowo podaż aminokwasów siarkowych - całość posypać ziarnami - np. słonecznika.

Należy pamiętać, że rośliny strączkowe są także dosyć bogatym źródłem węglowodanów (ok. 60%), a co za tym idzie są wysokoenergetyczne - co także trzeba wziąć pod uwagę komponując swoją dietę. Dodatkowo węglowodany te są między innymi w postaci oligosacharydów - galaktocukrów, które nie są trawione przez człowieka, przez co mogą powodować dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Inne substancje antyodżywcze występujące w roślinach strączkowych to inhibitory trypsyny i kwas fitynowy. Żeby zminimalizować wpływ tych substancji pamiętajcie o moczeniu strączków przed gotowaniem i gotujcie do miękkości. Jeżeli macie problemy trawienne, warto je nawet rozgotowywać.

Pamiętacie post o źródłach węglowodanów? Pseudozboża takie jak komosa ryżowa wyróżniają się obecnością wszystkich aminokwasów, dlatego warto urozmaicić roślinną dietę jej dodatkiem.

 

Autor tekstu: Monika Podos z Kułaga Synergy - https://kulagasynergy.pl/

Więcej wpisów

19 Październik, 2022
19 Październik, 2022

Komentarze (0)

Brak komentarzy do tego artykułu. Bądź pierwszą komentującą osobą!

Zostaw komentarz

Uwaga: komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich publikacją