zamienniki cukru

Zdrowe zamienniki cukru

14 Sierpień, 2024Michał Pelc

Zamienniki cukru poszukiwane! Biały cukier nie ma ostatnio dobrej reklamy. Jest uważany za głównego winowajcę epidemii otyłości i insulinooporności. Uzależnia i kojarzy się z niezdrową dietą. Czym zatem można go zastąpić, by nie musieć rezygnować ze słodkiego smaku?

Biały cukier szkodzi?

Kryształki białego cukru znajdują się niemal w każdym domu. Dodajemy go do herbaty, słodkich wypieków i deserów, a także do domowych przetworów. I może nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że to niejedyne źródło cukru w naszej diecie. Zjadając płatki śniadaniowe, słodycze lub pijąc soki, znacząco przekraczamy limit jego dziennego spożycia. I to właśnie z nadmiaru kalorii biorą się problemy z wagą, które dotyczą coraz większej grupy osób, również dzieci.

Jeśli więc racjonalnie podejdziemy do tematu oraz sięgniemy po zamienniki cukru, wyjdzie to nam na zdrowie. Które z produktów słodzących zasługują na uwagę?

Cukier trzcinowy

Ma postać drobnych kryształków. W smaku jest podobny do tradycyjnego cukru, jednak jest od niego zdrowszy i delikatniejszy. Można go dodawać do napojów i słodkich wypieków.

Cukier trzcinowy znany jest od stuleci, a jaki pierwsi zaczęli go stosować mieszkańcy Nowej Gwinei. Do Europy dotarł w IV w. p.n.e. I choć nigdy nie był produktem tanim, szybko stał się powszechnie używaną substancją słodzącą.

Szczególnie polecamy cukier trzcinowy w jakości BIO, który jest całkowicie naturalny i nie zawiera sztucznych dodatków.

Cukier kokosowy

Powstaje w procesie gotowania soku z pąków palmy kokosowej. Im jaśniejsze kryształki, tym lepiej, bo zachowany jest delikatny smak i aromat cukru.

Cukier kokosowy jest mniej kaloryczny od tradycyjnego cukru. Ma też sporo cennych składników, m.in. potas, magnez, żelazo i witaminy z grupy B. Jest cennym źródłem błonnika pokarmowego.

W odpowiedniej ilości jest polecany diabetykom, bo nie powoduje dużych wahań stężenia glukozy. Można go stosować do wypieków i napojów. Bywa używany jako posypka wyrobów cukierniczych.

Jeśli idea zero waste nie jest ci obca, w Ekogram cukier kokosowy kupisz w szklanym słoiku. Otrzymasz zatem ekologiczny i dobrej jakości produkt zamknięty w przyjaznym środowisku opakowaniu.

BIO Cukier Kokosowy - Ekologiczny - 500g

Cukier brzozowy (ksylitol fiński)

Ksylitol to jeden z popularniejszych zamienników cukru. Jest mniej kaloryczny od białych kryształków i ma mniej węglowodanów. Poleca się go diabetykom, gdyż nie powoduje gwałtownego wzrostu poziomu cukru we krwi.

Jest bardzo wydajny. Używa się go niewiele, zmniejsza też uczucie łaknienia. Dodatkowo ma prozdrowotne właściwości: ogranicza rozwój pleśni i drożdżaków w przewodzie pokarmowym. Działa też korzystnie na stan jamy ustnej: zwiększa produkcję śliny, wzmacnia szkliwo i hamuje działanie bakterii odpowiedzialnych za próchnicę.

Erytrytol

Erytrytol to kolejny zamiennik cukru, który może być stosowany przez diabetyków i osoby na diecie odchudzającej (ma zerowy indeks glikemiczny). Zawiera niewiele kalorii, ale jego słodki smak poprawia smak herbaty i kawy oraz wypieków.

A może syrop?

Cukier to nie tylko kryształki. Słodki smak mają też produkty płynne, z których najpopularniejszy w Polsce jest miód. Do wyboru są ponadto: syrop z agawy, tapioki, syrop klonowy i syrop daktylowy.

Pamiętajmy, że zamienniki cukru, choć zdrowsze od tradycyjnego, również powinny być używane z rozwagą.

Zobacz wszystkie zdrowe zamienniki cukru w naszym sklepie.

Więcej wpisów

Komentarze (0)

Brak komentarzy do tego artykułu. Bądź pierwszą komentującą osobą!

Zostaw komentarz

Uwaga: komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich publikacją