Na pierwszy ogień, chcielibyśmy Wam przybliżyć najlepsze źródła węglowodanów, które są podstawą diety w większości przypadków:
Kasza gryczana biała, niepalona (BG*) - jest dobrym źródłem magnezu. Dzięki temu, że nie jest palona, jest wolna od charakterystycznego smaku kojarzonego z kaszą jaglaną.
Kasza jaglana (BG*) - stanowi dobre źródło krzemu w diecie, który ma pozytywne działanie na skórę, włosy i paznokcie.
Ryż (BG*) - łatwy w przygotowaniu, łatwostrawny.
Ziemniaki (BG*) - są dobrym źródłem m.in. witaminy C i fosforu, co ciekawe w postaci gotowanej mają bardzo wysoki indeks sytości.
Bataty (BG*) - bogactwo mikroelementów oraz prowitaminy A (beta-karotenu).
Owies - występuje w postaci płatków. a także mąk i kasz. Dzięki zawartości beta- glukanów świetnie reguluje gospodarkę lipidową.
Komosa ryżowa (BG*) - oprócz węglowodanów dostarcza sporej ilości białka, w tym wszystkich aminokwasów egzogennych, dzięki czemu stanowi świetny dodatek w diecie wegetarian.
Amarantus (BG*) - ciekawe uzupełnienie diety, ma lekko orzechowy posmak.
Chleb żytni na zakwasie - dzięki procesowi fermentacji aktywują się enzymy zwiększające biodostępność witamin i mikroelementów.
Owoce (BG*) - świetne źródło witamin i mikroelementów, nie warto z nich rezygnować, ale też nie przesadzać z ich ilością w diecie - 1-2 porcje dziennie będą ok.
Orkisz - bardzo stara odmiana pszenicy, bogatsza od niej w składniki mineralne, stanowi świetną alternatywę dla tradycyjnego pszennego pieczywa.
(BG*) - produkt bezglutenowy - o tym kto powinien unikać glutenu przeczytacie już za tydzień :)
Autor tekstu: Monika Podos z Kułaga Synergy - https://kulagasynergy.pl/
Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu. Bądź pierwszą komentującą osobą!