Jak wybrać orzechy, żeby były świeże i smaczne?

19 Październik, 2022Michał Pelc

Kocham orzechy i zjadłem ich naprawdę sporo. Jako dziecko uwielbiałem orzechy laskowe. Raz na jakiś czas dostawałem od babci „mieszankę studencką”. Zawsze zaczynałem konsumpcję od poszukiwania tych dosłownie paru orzeszków laskowych które były w paczce. Tak było do dnia, kiedy na wakacjach we Włoszech poznani Holendrzy poczęstowali mnie pistacjami. Po powrocie do Polski poszukiwałem ich w pobliskich sklepach, niestety bezskutecznie. Czekałem niecierpliwie na kolejne wakacje...

Z mojej wieloletniej obserwacji orzechów wynika, że najmniej trwałe są orzechy macadamia, orzechy pinii i orzechy brazylijskie. Te orzechy są dość tłuste i mają tendencje do jełczenia, szczególnie makadamia. Z resztą nigdy nie miałem żadnych problemów ze świeżością.

Jak poznać świeże orzechy macadamia?

Najlepiej kupować orzechy macadamia niełuskane, jednak są bardzo ciężko dostępne. Osobiście spotkałem się z nimi tylko raz. Skorupka jest twarda i łupanie jest dość kłopotliwe.
Kupując orzechy łuskane, najlepiej wybierać te blado żółte. Takie są najświeższe. Z upływem czasu na orzechach, będą się pojawiać ciemniejsze tłuste plamki. To znak, że będziemy je musieli zjeść w ciągu paru tygodni. Jeżeli orzechy są całe ciemno-żółte i tłuste, lepiej poszukać innych, te najlepsze czasy mają za sobą i mogą być już niesmaczne.

Najlepiej też wybierać orzechy całe lub w połówkach - takie najdłużej utrzymają świeżość. Małe kawałki zjełczeją szybciej.

Orzechy łuskane - dostępne w naszym sklepie:

Orzechy pinii oraz orzechy cedrowe

Podobnie rozróżnimy świeże orzechy piniowe oraz cedrowe. Będą blado żółte. Z czasem będą robić się coraz ciemniejsze i będą sprawiały wrażenie pokrytych tłuszczem. Takich należy unikać albo zrobić z nich jak najszybciej pesto.

Orzechy Piniowe oraz Cedrowe - zobacz u nas:

Orzechy brazylijskie

Orzechy brazylijskie również powinny być blado żółte pod skórką. Jeżeli zaczną się pojawiać na nich tłuste plamy, należy je zjeść jak najszybciej.

Dostępne u nas orzechy brazylisjkie:

Sprawdź też inne nasze wpisy!

Dlaczego warto jeść orzechy?

Orzeszki ziemne - właściwości odżywcze orzechów

Najlepsze orzechowe batony owsiane bez masła i cukru

Orzechy brazylijskie - źródło zdrowia i urody

Więcej wpisów

Komentarze (0)

Brak komentarzy do tego artykułu. Bądź pierwszą komentującą osobą!

Zostaw komentarz

Uwaga: komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich publikacją