przepis na libański hummus

Jak zrobić prawdziwy libański hummus?

16 Maj, 2023Michał Pelc

O hummusie słów kilka

Hummus w dosłownym tłumaczeniu z języka arabskiego oznacza po prostu “ciecierzycę”. Ta kremowa i delikatna pasta z cieciorki z dodatkiem tahini, czosnku i soku z cytryny jest tradycyjną potrawą Bliskiego Wschodu i silnie zakorzenionym elementem tamtejszej kultury.

Skąd dokładnie pochodzi hummus? Tego do końca nie wiadomo. Spór na tym froncie pomiędzy poszczególnymi państwami toczy się od wieków, a każda z nacji jest głęboko przekonana o tym, że to właśnie w jej kraju wymyślono przepis na doskonałą pastę z ciecierzycy. Niektórzy twierdzą nawet, że hummusowy konflikt to jedna z najbardziej zaciekłych wojen kulinarnych wszechczasów, a ostateczne ustalenie historii i pochodzenia tego orientalnego przysmaku okazuje się wręcz niemożliwe.

Nie zmienia to faktu, że w całym świecie arabskim hummus niemal codziennie gości na stołach tamtejszej ludności i jest powszechnie spożywany z chlebem pita lub falafelem. W Libanie można skosztować jednego z najlepszych tradcyjnych hummusów, który stanowi prawdziwą ucztę dla kubków smakowych. Wszystko to za sprawą niesamowicie gładkiej, kremowej konsystencji i idealnej proporcji zachowanej pomiędzy składnikami.

Dziś pokażemy Wam, jak przygotować oryginalny libański hummus, który nie ma nic wspólnego z gotowym hummusem sprzedawanym w supermarketach. Ten przepis na klasyczny hummus zagwarantuje Ci autentyczne libańskie doznania, a w dodatku jest bardzo prosty i szybki w przygotowaniu!

Libański hummus - jakich składników potrzebujesz?

Oryginalny, klasyczny hummus składa się zaledwie z 6 składników, z których większość prawdopodobnie masz w swojej kuchni.

Podstawą hummusu jest oczywiście ciecierzyca. Możesz użyć suchych ziaren cieciorki i ugotować je samodzielnie. Proces ten jest jednak dość długi, gdyż ciecierzycę należy wcześniej moczyć przez całą noc z łyżeczką sody oczyszczonej, a następnego dnia gotować przez około 40 – 60 minut. Jeżeli właśnie dopadł Cię wilczy głów lub za godzinę spodziewasz się gości, którym chciałbyś zaserwować wyśmienitą przekąskę, sposób z suchą ciecierzycą odłóż na inną okazję. Możesz też użyć już ugotowanej ciecierzycy z puszki, z którą, natychmiast po jej odsączeniu z zalewy, przystąpisz do dzieła, a przygotowanie hummusu zajmie Ci dosłownie kilka minut.

Drugim kluczowym składnikiem hummusu jest tahini, czyli pasta z prażonych ziaren sezamu. Pamiętaj! Nie wszystkie tahini są sobie równe. Wybieraj wyłącznie produkty wysokiej jakości, które zawierają tylko jeden składnik, czyli 100% nasiona sezamu. Prawdziwe, ekologiczne masło sezamowe znajdziesz w ofercie naszego sklepu.

bio tahini do hummusu

Świeżo wyciśnięty sok z cytryny lub BIO Sok z Cytryn oraz czosnek, odrobina oliwy extra virgin i szczypta soli to również nieodłączne składniki oryginalnego libańskiego hummusu.

Przepis na doskonały, libański hummus!

Wiesz już, z jakich składników powstaje prawdziwy libański hummus. Teraz czas, abyś zapoznał się z dokładnymi proporcjami oraz sposobem przygotowania.

Składniki:

Przygotowanie:

Ciecierzycę z puszki starannie odcedzamy na sicie i przekładamy do miski lub naczynia blendera kielichowego. Dodajemy tahinę, sok z cytryny, czosnek, wodę, oliwę i sól. Miksujemy tak długo, aż otrzymamy gładką i aksamitną masę. Następnie przekładamy hummus do miseczki lub zamykanego pojemnika, a wierzch polewamy cienką warstwą oliwy. Dzięki temu hummus nie tylko będzie pięknie się prezentował, ale także zachowa swoją świeżość i nie wyschnie. Całość można posypać drobno posiekaną natką pietruszki lub słodką papryką i przechowywać w lodówce nawet do 4-5 dni.

blenduje hummushummus domowy

Obejrzyj, jak my robimy prawdziwy, libański hummus!

Wariacje na temat hummusu

Na filmie przedstawiliśmy Wam przepis na podstawowy, klasyczny hummus, który przyrządza się w Libanie, ale wariacji na temat pasty z ciecierzycy jest tyle, ilu kucharzy na świecie. Można przygotować wersję hummusu z dodatkiem suszonych pomidorów, z chilli, dzikim czosnkiem, kolendrą, kuminem, awokado, czy wędzoną papryką. Świetnie smakuje także hummus buraczany, dyniowy, bazyliowy lub z dodatkiem cebuli.

Z czym podawać hummus?

Hummus wyśmienicie smakuje z pajdą świeżego i chrupiącego chleba, bagietką, pitą, krakersami, waflami ryżowymi czy nachosami. To także doskonały dip do warzyw, np. pokrojonej w słupki marchewki, cebuli, selera naciowego, papryki i ogórka. Pasta z ciecierzycy dobrze sprawdzi się również jako dodatek do dań obiadowych i sałatek. Można wymieszać ją z dowolnym makaronem, ryżem, kaszą oraz posmarować hummusem placki warzywne lub naleśniki przyrządzane na słono. W tradycji Bliskiego Wschodu falafel podawany z hummusem to nierozerwalne połączenie smaków i jedno z najczęściej serwowanych dań kuchni libańskiej.

Kup prawdziwe BIO Tahini

bio tahini pasta sezamowa

Więcej wpisów

Komentarze (0)

Brak komentarzy do tego artykułu. Bądź pierwszą komentującą osobą!

Zostaw komentarz

Uwaga: komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich publikacją