sos sojowy bio tamari

Sos sojowy – czy jest zdrowy?

29 Lipiec, 2024Michał Pelc

Sos sojowy to jeden z podstawowych składników kuchni azjatyckiej. Jego oryginalna receptura pochodzi z Chin, gdzie produkuje się go od wieków. Na co zwracać uwagę przy jego zakupie?

Sos sojowy to jedna z najstarszych przypraw. Stosowano ją do konserwowania mięsa i wykorzystywano jako podstawę bulionu. Ostatecznie opracowano recepturę, którego podstawowym składnikiem była sfermentowana soja.

Ze względu na popularność tej przyprawy, zaczęto produkować ją masowo. Rozwijały się też nowe techniki warzenia. W Chinach stało się to prawdziwą sztuką!

Rodzaje sosów sojowych

Sos sojowy ma wiele odmian, które różnią się między sobą nie tylko smakiem, ale i składem.

Najpopularniejsze to:

  • shoyu – bardzo popularny w Polsce, powstaje najczęściej z połączenia soi i pszenicy oraz soli, ma jaśniejszy kolor i jest słodki,
  • tamari – to japońska receptura, w składzie której nie ma pszenicy, jest to więc odmiana idealna dla osób na diecie bezglutenowej; ma intensywny smak i ciemny kolor,
  • koikuchi – najpopularniejszy rodzaj sosu sojowego, bardzo popularny w Japonii; produkuje się go z równych ilości soi i pszenicy.

Jak powstaje sos sojowy?

Na początku ziarna soi są moczone i gotowane w szybkowarach. Jeśli produkowany jest sos shoyu, na tym etapie dodaje się jeszcze zmieloną pszenicę. Następnym krokiem jest dodanie grzybka koji, by mógł zajść proces fermentacji.

Tak przygotowaną soję miesza się z wodą i solą, w wyniku czego powstaje pasta moromi. Po jej wyciśnięciu otrzymujemy płynną przyprawę.

Do czego wykorzystuje się sos sojowy?

W kuchni azjatyckiej kucharz ma go zawsze pod ręką i dodaje do wielu dań, m.in. mięsnych (zwłaszcza drobiowych) i rybnych (również do owoców morza).

Sos sojowy jest też chętnie wykorzystywany w kuchni wegańskiej. Bardzo dobrze podkreśla smak wielu warzyw, m.in. marchewki, kalafiora i szparagów.

Ciemny sos sojowy stanowi też podstawę marynat do wieprzowiny i wołowiny. Jest dodatkiem do sajgonek. Można go dodawać do makaronu i różnego rodzaju zup, nie tylko orientalnych. Dobrze komponuje się z innymi przyprawami, m.in. octem ryżowym, imbirem, czosnkiem i pieprzem.

Jaki sos sojowy wybrać?

Dziś sos sojowy stał się na tyle powszechny, że można go kupić niemal w każdym sklepie. Przyczyniła się do tego m.in. nasza otwartość na kuchnię azjatycką, jak również popularność diety roślinnej, w której ta przyprawa jest często wykorzystywana.

Problemem jest jednak jakość sosu sojowego dostępnego na szeroką skalę. W jego składzie można bowiem znaleźć nie tylko podstawowe składniki, czyli soję, wodę, sól i alkohol powstały w wyniku naturalnej fermentacji, ale też barwniki (np. karmel), mąkę pszenną oraz substancje zagęszczające (np. gumę ksantanową).

By mieć pewność, że do naszych dań będziemy dodawać produkt najwyższej jakości, warto sięgnąć np po BIO Sos Sojowy Tamari od ekogram. W 250 ml butelce znajdziemy wyłącznie niezbędne składniki: soję pochodzącą z upraw niemodyfikowanych genetycznie, wodę i sól. Nie ma tam sztucznych barwników i konserwantów.

Sos sojowy Tamari, zanim trafi do klientów, jest przechowywany w specjalnych beczkach przez co najmniej 6 miesięcy. To nadaje mu głębokiego smaku i aromatu.

Sos sojowy a zdrowie

Jeśli używamy dobrej jakości sos sojowy (ekologiczny, bez zbędnych składników) dostarczymy organizmowi nie tylko ciekawych doznań smakowych, ale też wielu cennych składników odżywczych. Ta azjatycka przyprawa w płynie to dobre źródło witamin z grupy B i probiotyków. Pozytywnie wpływa na trawienie i wydzielanie soków żołądkowych.

Wysokie wartości odżywcze będzie jednak miał wyłącznie produkt najwyższej jakości. Im więcej w nim zbędnych składników i dodatków, tym efekt prozdrowotny będzie mniejszy.

Jeśli dopiero zaczynamy przygodę z kuchnia azjatycką i uczymy się go stosować w kuchni, pamiętajmy, że dodaje się go dopiero pod koniec gotowania, gdyż może zdominować smak całego dania.

Więcej wpisów

Komentarze (0)

Brak komentarzy do tego artykułu. Bądź pierwszą komentującą osobą!

Zostaw komentarz

Uwaga: komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich publikacją