Masło orzechowe – na co zwracać uwagę przy wyborze i do czego można je wykorzystać?
Czy wiecie, że masło orzechowe zostało wynalezione w XIX wieku? Dziś wielu z nas nie wyobraża sobie bez niego śniadania. I dobrze. Masło orzechowe zachwyca swoim wyjątkowym smakiem, możliwościami wykorzystania i doskonałymi właściwościami prozdrowotnymi. A tych naprawdę jest sporo…
Dlaczego warto jeść masło orzechowe?
Tradycyjne masło orzechowe wytwarza się z orzeszków ziemnych (arachidowych), które wcześniej poddawane są procesowi prażenia. Temu właśnie masło zawdzięcza swój kolor – brązowy i charakterystyczny smak. O właściwościach prozdrowotnych tego produktu tak naprawdę nie trzeba nikogo przekonywać. Orzechy ziemne to przecież cenione źródło kwasów tłuszczowych (w szczególności tego należącego do grupy jednonienasyconych kwasów tłuszczowych typu omega – 9) i oleinowego. Obniżają one poziom cholesterolu i wspomagają pracę układu krwionośnego. Pod tym kątem pasta z orzechów została dokładnie przebadane przez naukowców. Udowodniono, że jego regularne spożywanie może nas uchronić przed chorobami serca (podjadanie masła orzechowego 5 razy w tygodniu o połowę obniża ryzyko zawału serca!) i poprawia ogólną kondycję organizmu.
Nie można zapominać o białku, błonniku, potasie, magnezie i witaminie E. Masło orzechowe jest doskonałym źródłem tych substancji, przez co jest tak cenione przez sportowców, wegetarian, osoby propagujące zdrowy tryb życia i… odchudzające się (zaledwie 2 łyżki masła orzechowego niwelują uczucie głodu na ponad 2 godziny).
Jak wybrać masło orzechowe?
Biorąc pod uwagę wszelkie prozdrowotne właściwości orzechów arachidowych, powinniśmy szukać masła z jak największą ich ilością, całkowicie naturalnego oraz nie zawierającego zbędnych dodatków. Idealną sytuacją jest masło wykonane tylko i wyłącznie z prażonych orzechów arachidowych. Jak się jednak okazuje, produktów tego typu nie ma wiele na polskim rynku.
Producenci często oszczędzają na wartościowych orzechach, dając w ich miejsce „wypełniacze”. Można również spotkać masło z dodatkiem cukru czy soli – dodatki te mają za zadanie poprawić smak masła, a w rzeczywistości go psują.
Zatem przy wyborze powinniśmy dokładnie zwracać uwagę na etykiety, analizować skład i zawartość składników odżywczych.
Porównujemy!
Dostępna u nas pasta wykonana tylko i wyłącznie z prażonych orzechów arachidowych (100% orzechów) ma następujące wartości odżywcze (w 100g):
- 595kcal/2491kJ
- białko 25.7g
- tłuszcz 46.1g (w tym kwasy tłuszczowe nasycone 6.1g, jednonienasycone 22.9g, wielonienasycone 14.6g)
- węglowodany 14.6g
- błonnik 8.5g
Natomiast masło orzechowe jednego z najpopularniejszych producentów zawiera zaledwie 65% orzechów, olej słonecznikowy, utwardzony tłuszcz palmowy, jest słodzone dekstrozą i dosalane. Jego wartości odżywcze (w 100g) to:
- 660kcal/2731kJ
- białko 17.9g
- tłuszcz 57g (w tym kwasy tłuszczowe nasycone 9,8g)
- węglowodany 17g
- sód 0,9g
Przepisy z masłem orzechowym?
Prawda jest taka, że ile fanów masła orzechowego, tyle sposobów na jego jedzenie. Wielu z nas ceni sobie masło orzechowe jako pastę do kanapek, inni stosują je jako dodatek do naleśników, owsianki czy też grzanek, jeszcze inni jedzą je prosto ze słoika.
Pasta z orzechów ziemnych może jednak być również składnikiem różnego typu wypieków – wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową frazę „przepisy z masłem orzechowym”, a zostaniemy zasypani przepisami na ciasta, ciasteczka, koktajle, sosy, a nawet pikantne dania mięsne z orzechową nutą. W tym zakresie można dać się ponieść wyobraźni…oczywiście pod warunkiem, że dysponujemy naprawdę dobrym i wartościowym masłem orzechowym.
Jakie masło orzechowe wybrać
Wszystkiego dowiesz się z naszego wpisu: Jakie masło orzechowe wybrać?
Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu. Bądź pierwszą komentującą osobą!