Kasza gryczana najlepiej smakuje, gdy jest ugotowana na sypko. Zobacz jak gotować kaszę gryczaną, żeby była sypka za każdym razem. To najprostszy sposób na gotowanie kaszy gryczanej.
Przepis na sypką kaszę gryczaną
Ten sposób pozwoli Ci przygotować jedną szklankę kaszy gryczanej niepalonej (białej) na sypko. Tak przygotowaną kaszę gryczaną możesz użyć zamiast owsianki na śniadanie, jako dodatek do obiadu. Świetnie smakuje również z warzywami, grzybami lub ulubionym sosem.
Lubisz przepisy w formie wideo? Zobacz filmik z przepisem na sypką kaszę gryczaną na dole wpisu.
Składniki
- 1 szklanka kaszy gryczanej
- 1,5 szklanki wody
- 1 szczypta soli
- 1 łyżeczka masła klarowanego (w wersji wege: oliwa, olej słonecznikowy lub łyżeczkę oleju)
Ile kaszy gryczanej mieści się w szklance 250ml?
Nie masz wagi kuchennej? Żaden problem. Standardowa szklana 250ml do herbaty mieści około 205 gramów kaszy gryczanej niepalonej. Taka pełna szklanka, będzie zazwyczaj idealną porcją kaszy gryczanej dla 2 osób.
Proporcja wody
1:1,5 - oznacza to że na 1 szklankę kaszy gryczanej będzie potrzebne 1,5 szklanki wody. Najwygodniej jest odmierzać pełne szklanki i użyć 2 szklanek kaszy i 3 szklanek wody. Możesz do tego użyć małej szklanki, np takiej do espresso.
UWAGA: Kaszę dodajemy dopiero do wrzątku, niżej przepis krok po kroku. Kasza gotowana luzem ma lepszy smak i sypkość niż kasza gotowana w woreczkach.
Krok 1
Opłukujemy kaszę gryczaną na sitku pod zimną bieżącą wodą, aby usunąć nadmiar skrobi.
Krok 2
W garnku z pokrywką doprowadzamy wodę do wrzenia. Gdy woda się zagotuje, dodajemy szczyptę soli i łyżeczkę masła klarowanego (w wersji wege może to być oliwa lub olej słonecznikowy), co pomaga uzyskać sypką konsystencję kaszy.
Krok 3
Dodajemy kaszę do wrzątku i mieszamy, aż woda znowu się zagotuje. Zmniejszamy moc palnika na połowę, nakładamy pokrywkę i ustawiamy timer na 5 minut. Nie mieszamy, ani nie podnosimy pokrywki w tym czasie. Kasza gryczana palona wymaga nieco krótszego czasu gotowania niż kasza gryczana niepalona.
Krok 4
Po ugotowaniu odstawiamy garnek z kaszą na minimum 15 minut (najlepiej 20 minut). Nadal nie podnosimy pokrywki, ani nie mieszamy w tym czasie. Tak przygotowana kasza będzie sypka, smaczna i o kremowym smakiem.
Zobacz filmik: Jak ugotować kaszę gryczaną
Jeżeli filmik Ci się podobał, zostaw proszę łapkę w górę 👍 To dla mnie informacja, żeby nagrywać więcej takich materiałów. Nie chcesz przegapić kolejnych filmów?
Subskrybuj kanał, dziękuję! ❤️
Gdzie kupić ekologiczną kaszę gryczaną?
Online
W naszym sklepie online znajdziesz ekologiczną kaszę gryczaną w słoikach oraz dużych ekonomicznych opakowaniach 3kg w dobrej cenie. Zapraszam na ekogram.pl
Kraków
W Krakowie na Salwatorze mamy sklep firmowy. Znajdziesz w nim kasze gryczaną bio w różnych gramaturach. Zapraszam: Plac Na Stawach 10, Kraków
Rozgotowana i papkowata kasza gryczana, to nie koniecznie musi być coś złego. Często stosuje się taką wersję dla małych dzieci lub z zalecenia lekarza. Aby otrzymać rozgotowaną kaszę gryczaną dodaj więcej wody w pierwszym kroku. Możesz użyć 2 szklanek wody zamiast 1,5 szklanki na każdą 1 szklankę kaszy. Czas gotowania możesz wydłużyć do 7 minut. Kasza gryczana biała ma delikatniejszy smak i jest idealna do różnych potraw.
Jak przechowywać i odgrzać kaszę?
Ugotowaną kaszę gryczaną można przechowywać w lodówce w szczelnie zamkniętym pojemniku do 3 dni. Kaszę można również mrozić i przechowywać ją w zamrażarce nawet przez 3 miesiące.
Najlepiej smakuje kasza odgrzana na patelni z masłem pod przykryciem. Możesz również odgrzać kaszę w mikrofalówce. Zacznij od 30 sekund i powtarzaj, do uzyskania pożądanej temperatury. Kasza gryczana palona ma intensywny, orzechowy aromat, który zachowuje się nawet po przechowywaniu.
Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu. Bądź pierwszą komentującą osobą!