popcorn w garnku

Jak zrobić popcorn w garnku?

21 Październik, 2022Michał Pelc

Popcorn to jedna z moich ulubionych przekąsek do filmu lub serialu. Dawniej wybierałem popcorn do mikrofalówki, ponieważ jego przygotowanie wydawało mi się dużo prostsze i wygodniejsze niż prażenie suchych ziaren kukurydzy w garnku lub na patelni. Wtedy też jeszcze nie zwracałem zbyt dużej uwagi na składy przekąsek, które kupuje. Od tamtej pory wiele się zmieniło i dziś staranniej dokonuję wyboru produktów żywnościowych.Teraz wiem, że popcorn do mikrofalówki może zawierać w składzie nawet 15% oleju palmowego, którego obecnie unikam w swojej diecie. Nauczyłem się też przyrządzać popcorn w garnku. Okazało się to dużo łatwiejsze niż myślałem. A co najważniejsze robi się go równie szybko, a może nawet szybciej niż w mikrofalówce.

Popcorn to zdrowa przekąska. Należy jednak pamiętać, że kukurydza i soja to dwa najczęściej modyfikowane genetycznie ziarna na świecie. Aby popcorn rzeczywiście był zdrową i bezpieczną przekąską, sięgaj po BIO Popcorn z certyfikatem ekologicznym. Taki certyfikat gwarantuje Ci, że kukurydza jest wolna od GMO.

Obejrzyj film i sprawdź, jak prosto zrobić popcorn w garnku

Składniki na domowy popcorn

Jak zrobić popcorn jak w kinie?

Aby zrobić popcorn jak w kinie, przygotuj duży garnek z grubym dnem i pokrywką, trochę tłuszczu oraz oczywiście ziarno kukurydzy. Na dno garnka wlej tłuszcz tak, aby całe dno było nim pokryte. Włącz palnik i poczekaj, aż tłuszcz będzie gorący. Najlepiej, jeśli nagrzeje się do temperatury ok. 160 stopni C. Możesz to sprawdzić wrzucając do garnka kilka ziaren kukurydzy. Jeśli strzelają, to znaczy, że możesz rozpoczynać prażenie. Wsyp resztę ziaren tak, aby przykryły całe dno naczynia i przykryj garnek pokrywką. Kukurydza powinna zacząć intensywnie strzelać. Wtedy zmniejsz ogień do 3/4 mocy palnika. Dzięki temu nie przypalisz popcornu. Cały proces trwa zwykle około 2 minut. Gdy popcorn przestanie już tak szaleć w garnku, wyłącz palnik, zdejmij pokrywkę i dodaj odrobinę soli. Następnie ponownie przykryj i wstrząśnij kilkukrotnie garnkiem, aby wymieszać popcorn z solą. I tutaj mała sugestia, abyś nie przesadzał z dodatkiem soli. Według mnie popcorn w kinach jest mocno przesolony.

roztapiam olej do popcornu

ile ziarna popcornu do garnka

popcorn w garnku

popcorn strzela w garnku

uchylam pokrywkę

popcorn w garnku

Jaki olej wybrać do popcornu?

Do prażenia popcornu najlepiej nadają się trzy tłuszcze: masło klarowane - ghee, olej kokosowy i oliwa. Używam ich zamiennie, w zależności do tego, na jaki popcorn mam ochotę. Kiedyś próbowałem też zrobić popcorn na oleju rzepakowym, ale jego smak nie był dla mnie satysfakcjonujący.

Jeżeli użyjesz nierafinowanego oleju kokosowego, otrzymasz popcorn o delikatnie kokosowym smaku. To może być fajny pomysł, jeżeli lubisz wszystko, co kokosowe 🙂

Popcorn na maśle klarowanym to najlepszy sposób, aby uzyskać prawdziwie maślany popcorn bez sztucznego maślanego aromatu. Nie używaj jednak zwykłego masła w kostce o zawartości 82% tłuszczu, gdyż bardzo łatwo się przypala. Do prażenia popcornu nadaje się tylko masło klarowane - ghee)

Popcorn na oliwie z oliwek kiedyś wydawał mi się dziwnym połączeniem. Teraz jest to jednak moja ulubiona wersja kukurydzianej przekąski. Polecam Ci spróbować!

Jak zrobić popcorn, żeby się nie przypalił?

Aby popcorn się nie przypalił, wybierz odpowiedni tłuszcz, czyli masło klarowane ghee, olej kokosowy lub oliwę z oliwek. Klasyczne masło produkowane ze śmietanki może nie zdać egzaminu. W trakcie prażenia, pod wpływem wysokiej temperatury, cukry i aminokwasy z masła opadają na dno naczynia i zaczynają karmelizować, przypalając Twój popcorn. Lepiej więc wybrać inne rodzaje tłuszczu, o których napisaliśmy powyżej. Są one bardziej odporne na działanie wysokich temperatur i trudniej je przypalić. Równie ważna podczas prażenia popcornu jest stała kontrola temperatury. Robienie popcornu trwa nie więcej niż 5 minut, dlatego warto pilnować swojej przekąski w trakcie całego procesu przygotowania.

Ile oleju do popcornu?

Nalej tyle oleju, aby przykrył całe dno garnka na wysokość 1-2 mm. Jeśli robisz popcorn po raz pierwszy, możesz wlać nieco więcej oleju. Popcorn będzie bardziej tłusty, za to na pewno się nie spali.

Wegański popcorn serowy

Jeżeli lubisz popcorn serowy, koniecznie spróbuj wegańskiej wersji z płatkami drożdżowymi. Do jego przygotowania wybierz jak największy garnek. Wtedy nie będzie potrzebny dodatkowy pojemnik do wymieszania popcornu z płatkami drożdżowymi.

Przekąskę przygotuj dokładnie w ten sam sposób, który pokazujemy na załączonym filmie lub opisujemy w przepisie na popcorn jak w kinie. Jako tłuszcz wykorzystaj oliwę lub olej kokosowy. Gdy popcorn będzie gotowy, dodaj do garnka płatki drożdżowe, nałóż pokrywkę, złap garnek razem z pokrywką przez ręcznik kuchenny i potrząsaj mocno, aby płatki drożdżowe wymieszały się z popcornem.

Składniki:

Ile kalorii ma popcorn? 

Dodając średnio 2 łyżki oliwy na ½ szklanki popcornu, można przyjąć, że popcorn przygotowany w garnku ma takie wartości odżywcze:

Teraz o popcornie wiesz już wszystko. Pamiętaj, że popcorn najlepiej smakuje od razu po przygotowaniu. Na drugi dzień nie jest już taki smaczny. Nie ma więc sensu robić większych ilości na zapas, zwłaszcza, że jego przyrządzenie zajmuje jedynie kilka minut.

Kup BIO Popcorn ziarno do przygotowania w garnku

popcorn w garnku ziarno

Bądźmy w kontakcie:

Więcej wpisów

Komentarze (0)

Brak komentarzy do tego artykułu. Bądź pierwszą komentującą osobą!

Zostaw komentarz

Uwaga: komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich publikacją