Gotowanie makaronu to z pozoru prosta sprawa. Jak się jednak okazuje, łatwo popełnić błędy. Jak zatem gotować makaron, by wydobyć jego najlepsze walory smakowe? Zapraszam do krótkiej lektury, w której podzielę się z Tobą sprawdzonymi trikami na idealnie ugotowany makaron.
Dania z makaronem królują w naszej kuchni. I nic dziwnego! Są proste, szybkie i bardzo smaczne. Przede wszystkim jednak pozwalają na dowolność w łączeniu smaków i składników wedle naszych upodobań.
Zobacz filmik jak ugotować makaron
3 kroki do idealnie ugotowanego makaronu
Ugotowanie idealnego makaronu wymaga przestrzegania 3 podstawowych zasad, dzięki którym unikniesz najczęstszych błędów.
Krok pierwszy: wybór odpowiedniego garnka
Makaron lubi dużo wody, także lepszy jest większy, niż mniejszy garnek. Inaczej makaron będzie się parzyć, a nie gotować. Jest to też bezpieczna opcja dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z gotowaniem. Dlaczego? Ponieważ duży garnek, który nie będzie do końca wypełniony wodą, pomoże nam uniknąć wykipienia, a co za tym idzie - sprzątania kuchenki.
Krok 2: gotowanie i solenie wody
Do garnka nalewamy około 70% wody i doprowadzamy ją do wrzenia. Makaron zawsze wsadzamy do wrzącej wody, nigdy do zimnej. Kolejna ważna zasada: makaron solimy, dopiero gdy woda się zagotuje. Dzięki temu woda gotuje się szybciej. Oszczędzasz czas i energię!
Gdy woda już się zagotuje – czas na sól. Nie szczędzimy soli. Jak zatem dobrać odpowiednie proporcje? Już wyjaśniam:
Na litr wody dodaj około 7-dmiu gramów soli. Woda po spróbowaniu ma być słona – inaczej makaron nie będzie miał smaku.
Woda nam się już zagotowała, posolona. Dodajemy makaron i gotujemy według przepisu na opakowaniu. Jeżeli będziesz go używać jeszcze do jakiegoś sosu, wówczas najlepiej jest ugotować makaron al dente lub nawet minutkę krócej.
I tu kolejna ważna uwaga:
Nie dodajemy do wody żadnej oliwy ani oleju, żeby zapobiec sklejeniu się makaronu! Uwierz – to nic nie daje. Oliwa i tak nie zmiesza się z wodą, tylko będzie pływać po powierzchni.
Makaron ma być chropowaty i porowaty, dzięki czemu sos przyklei się do niego. Chyba nikt nie lubi, jak sos spływa z makaronu… Wystarczy więc wsypać makaron do gotującej się i osolonej wody. Naprawdę to wystarczy!
Krok 3: Przecedzanie makaronu
Makaron nam się gotuje. A jeżeli szukasz dobrego ekologicznego makaronu np. z pszenicy durum albo ostatnio bardzo popularnych makaronów roślinnych, z wysoką zawartością białka, np.
to zapraszam Cię do naszego sklepu internetowego.
Gdy makaron jest już gotowy, należy go przecedzić na sitku. I tutaj uwaga! Łatwo popełnić chyba największy i najpopularniejszy błąd, który ja także kiedyś popełniałem – hartowałem makaron, płukałem go zimną wodą. Niestety taki zabieg wypłukuje z makaronu skrobię, a wraz z nią około 70% smaku. Także nie rób tego, proszę! Chyba że masz kiepski makaron, to wtedy będzie to dobre rozwiązanie.
Gotowe! Zastosuj się do tych rad, a gwarantuję Ci, że Twój makaron będzie zawsze idealny, niczym z najlepszej włoskiej restauracji.
Jeżeli spodobał Ci się mój sposób na gotowanie makaronu, to koniecznie zasubskrybuj mój kanał i zostaw suba. Będzie to dla mnie jasna informacja, żeby przygotowywać więcej podobnych materiałów.
Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu. Bądź pierwszą komentującą osobą!