Jak powstaje białko konopne? Czym się różni od mąki konopnej oraz inne fakty o konopi które powinnaś wiedzieć.

19 Październik, 2022Michał Pelc

Wszystko zaczyna się od nasion konopi, które najczęściej pochodzą z Chin, rzadziej z Europy. Testowaliśmy je wszystkie, chińskie, rumuńskie, austriackie, holenderskie i litewskie.
Zależało nam na lokalnym dostawcy z Europy, dlatego skupiliśmy się na poszukiwaniach tutaj, aż trafiliśmy do litewskiego gospodarstwa zajmującego się od lat wyłącznie uprawą i przetwórstwem konopi. W dużym skrócie, wiedzą co robią!

Nasiona konopi -

Jest to produkt, który najrzadziej gości w mojej kuchni. Nigdy nie miałem na nie pomysłu, ponieważ są dość twarde, choć warto pamiętać, że nasiona konopii mają bardzo dobre właściwości i nadają się do jedzenia. Z pomocą przyszła inspiracja od klienta. Konopne gomasio, czyli sól konopna, wystarczy podprażyć delikatnie nasiona konopi na patelni i ubić je w moździerzu z solą himalajską lub solą kłodawską (proporcja 8:1).

Sól Himalajska - Gruboziarnista - 1kg - Primär

Łuskane nasiona konopi -

Bez dwóch zdań to mój ulubiony produkt konopny, który zawsze mam w domu. Przy okazji jest moim zdaniem najsmaczniejszy :) Powstaje poprzez delikatne zgniatanie nasion, aż pęknie łuska. Następnie jest oddzielany środek od łuski i powstają 2 produkty: łuskane nasiona konopi i błonnik konopny (łuska).
Uwielbiam je jako dodatek do koktajli i ciasteczek, ze względu na rewelacyjny smak i wysoką zawartość białka - prawie 35%. Właściwości łuskanych nasion konopii sprawiają, że świetnie wspomagają odchudzanie.

Otręby konopne -

Powstaje w trakcie łuskania nasion, to po prostu sama skorupka. Jest dość twarda. Bio otręby konopne można też stosować jako dodatek do domowego chleba lub mydła. Dzięki swoim właściwościom rewelacyjnie masują i złuszczają skórę. Łuska konopi to naturalny peeling.

Olej konopny -

Łuskane ziarno jest powoli tłoczone w niskiej temperaturze (poniżej 42 stopni). Uwaga, na tym oleju konopnym nie wolno smażyć! Należy go spożywać wyłącznie na surowo, dlatego jest zazwyczaj stosowany jako dodatek do sałatek i sosów. Jest też lubiany za idealne proporcje kwasów omega-6 do omega-3, tj 3:1.

Najwięcej dobrych informacji mam jednak od Was na temat działania tego oleju na Waszą cerę. Przez lata spotkałem wiele klientek, którym nic nie pomagało na ich problemy, aż trafiły na nasz olej konopny i odkryły jego niesamowite właściwości zastosowanie. Takie opinie to chyba najlepsza rekomendacja :)

Zastanawiasz się gdzie kupić olej konopny? Sprawdź bio olej konopny w sklepie ekogram.

BIO Olej Konopny - Virgin - Ekologiczny - 250ml

Białko konopne -

To nasz najpopularniejszy produkt z konopi, który zyskał bardzo pozytywne opinie wśród wielu klientów. Uwielbiacie go dodawać do swoich koktajli proteinowych, ponieważ zawiera aż 50% wysoko przyswajalnego białka.

W trakcie tłoczenia łuskanych ziaren konopi oddziela się olej, to już wiecie. To co zostaje po produkcji oleju, to odłuszczone ziarno, które wystarczy delikatnie wysuszyć i zmielić na proszek.
Tak powstaje Wasze ulubione białko konopne. Jest to prosty i w pełni naturalny proces, bez żadnych dodatków i skomplikowanych procesów chemicznych.

W trakcie tłoczenia łuskanych ziaren konopi oddziela się olej, to już wiecie. To co zostaje po produkcji oleju, to odłuszczone ziarno, które wystarczy delikatnie wysuszyć i zmielić na proszek.
Tak powstaje Wasze ulubione białko konopne. Jest to prosty i w pełni naturalny proces, bez żadnych dodatków i skomplikowanych procesów chemicznych.

BIO Białko Konopne - Ekologiczne - Suplement Diety

Mąka konopna -

Cechuje się mniejszą zawartością białka i wyższą zawartością błonnika od białka konopnego, ponieważ powstaje poprzez zmieszanie białka konopnego z łuską konopną. Ta bezglutenowa mąka jest najczęściej bazą do przepysznych przepisów na czekoladowe ciasteczka i muffiny.

Liście konopi -

Charakterystyczne liście z górnej części rośliny są selekcjonowane i suszone w niskiej temperaturze. Często są nazywane herbatką konopną. Mają przyjemny - delikatnie ziołowy smak. Bardzo dobrze smakują z dodatkiem liofilizowanej żurawiny. Ze względu na uspokajające właściwości, najczęściej są stosowane przed snem.

Żurawina - Liofilizowana

Jaki jest Twój ulubiony produkt z konopi?

Znasz super przepis konopny? Daj znać w komentarzach!

Zobacz również inne wpisy:

Olej z konopi - czy rzeczywiście jest taki zdrowy?

3 produkty z konopi, które możesz legalnie stosować w swojej kuchni

Konopie – dlaczego powinny zagościć w Twojej kuchni?

Więcej wpisów

Komentarze (0)

Brak komentarzy do tego artykułu. Bądź pierwszą komentującą osobą!

Zostaw komentarz

Uwaga: komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich publikacją