Sezam jest znany i lubiany z uwagi na swój niepowtarzalny smak. Jest znakomitym dodatkiem do najróżniejszego rodzaju wypieków i słodyczy. Kojarzy się głównie z kuchnią orientalną i jej egzotycznymi potrawami. Jest to najprawdopodobniej najstarszy znany ludzkości dodatek do potraw oraz jedna z najwcześniej znanych roślin oleistych. Bio sezam łuskany posiada nie tylko walory smakowe, ale jest również aktywnym składnikiem wykorzystywanym przy pielęgnacji urody. Używa się go do produkcji różnego rodzaju kremów, maseczek oraz kosmetyków do włosów.
BIO SEZAM NIEŁUSKANY - KUP TERAZ!
Właściwości sezamu
Ziarna sezamu są bogatym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-6, flawonoidów i fenoli działających jako antyoksydanty. Nasiona te są pełne witamin z grupy B oraz witaminy A i E. Zawierają dużo wartościowego białka roślinnego oraz aminokwasów niezbędnych w diecie wegańskiej. Jednym z nich jest tryptofan, który bierze udział w produkcji serotoniny – neuroprzekaźnika uśmierzającego ból, regulującego cykl snu i czuwania. Sezam zawiera magnez, fosfor, wapń, żelazo i potas. Spożywanie ziaren tej rośliny nie tylko obniża poziom złego cholesterolu, ale także podwyższa stężenie tego dobrego.
Czym się różni sezam łuskany od niełuskanego?
Na pierwszy rzut oka sezam łuskany niewiele różni się od niełuskanego. Łuskany, pozbawiony cienkiej łuski, jest niemal biały.. Niełuskany natomiast może mieć różną barwę - od jasnoszarej, poprzez szarą, odcienie beżu, brązu, czerwieni, aż po kolor czarny. Jeżeli natomiast weźmie się pod uwagę właściwości zdrowotne różnica jest kolosalna. Sezam niełuskany jest naturalnym i nieprzetworzonym produktem finalnym samej natury. Dzięki brakowi oczyszczania z łupin nie jest on pozbawiany swoich jakże cennych wartości odżywczych, leczniczych. Tak się niestety dzieje w przypadku sezamu łuskanego. Przyjmuje się zasadę, że im ciemniejszy kolor nasion, tym cenniejsza odmiana oraz bogatsze właściwości zdrowotne.
Dlaczego warto wybrać sezam niełuskany?
Niełuskane nasiona sezamu zawierają składniki odżywcze o potwierdzonych właściwościach przeciwcukrzycowych. Ich spożywanie zaleca się również osobom osłabionym oraz chorującym na anemię, gdyż zawierają spore ilości żelaza. Nieprzetworzone ziarna sezamu, dzięki zawartemu w nich magnezowi oraz kwasowi fitowemu, mają udowodnione działanie antynowotworowe. Redukują zwłaszcza ryzyko wystąpienia guzów oraz nowotworów jelita. Spora ilość błonnika wspomaga pracę układu pokarmowego oraz perystaltykę jelit. Miedź zawarta w niełuskanych ziarnach znacznie łagodzi objawy reumatoidalnego zapalenia stawów poprzez znaczące zmniejszenie bólu oraz opuchlizny. Wzmacnia także kości, stawy i naczynia krwionośne. Ziarna te także dobroczynnie wpływają na prawidłowe funkcjonowanie układu oddechowego zapobiegając rozwojowi astmy i innych schorzeń. Zawarty w nich sezamol, jak i olej sezamowy zapobiega uszkodzeniom DNA, jelit oraz śledziony pojawiającym się w wyniku promieniowania. Regularne spożywanie tych ziaren przyczynia się do wybielania zębów i usuwania kamienia nazębnego. Przynosi ponadto ulgę w stanach lękowych. Sezam niełuskany pomaga wątrobie niwelować szkodliwe działanie alkoholu na organizm. Niełuskane ziarna na dodatek zwiększają poziom energii, odżywiają mózg i spowalniają procesy starzenia się organizmu.
Jak spożywać sezam niełuskany?
Nasiona te mają bardzo szerokie zastosowanie w domowej kuchni. Sezam niełuskany jest wspaniałym dodatkiem do różnego rodzaju sałatek, przekąsek, sosów oraz makaronów. Można go wykorzystać również do stworzenia domowego muesli, batoników oraz wypieków, a także deserów lub lodów. Wspaniale nada się jako przyprawa do wielu dań mięsnych i ryb. Trudno wręcz sobie wyobrazić możliwość przygotowania szeregu potraw kuchni azjatyckiej, indyjskiej, tureckiej bez niełuskanych nasion sezamu.
Podsumowując, pod względem wartości odżywczych oraz zdrowotnych, sezam niełuskany jest nieporównywalnie bardziej wartościowy od łuskanego. Sięgając kolejny raz po te ziarna najlepiej wybrać te niełuskane.
Sprawdź też inne nasze wpisy:
Tahini - pasta sezamowa - jak powstaje i do czego stosować?
Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu. Bądź pierwszą komentującą osobą!