Konopie – dlaczego powinny zagościć w Twojej kuchni?

19 Październik, 2022Michał Pelc

W obliczu medialnej burzy dotyczącej konopi indyjskich (cannabis indica) nikt nie zauważył, że swój wielki renesans przeżywają ich kuzynki – konopie siewne. Wykonane z nich produkty są niezwykle zdrowe, smaczne i nie mają nic wspólnego ze stosowanymi jako używka konopiami indyjskimi. Oto 4 produkty, które po prostu trzeba znać!

Kiedyś konopie siewne były powszechnie stosowane – nie tylko w przemyśle tekstylnym, ale również w kuchniach naszych babć. Znane są przecież od ponad 8000 lat. Obecnie w dobrych sklepach ze zdrową żywnością pojawia się coraz więcej produktów na ich bazie. Okazuje się, że są one wyjątkowo zdrowe i dostarczają najważniejszych dla naszego organizmu składników odżywczych. Aż dziwi fakt, że tylko 600ha jest w Polsce obsianych tymi roślinami.

Olej konopny na zdrowie

O oleju konopnym pisaliśmy już sporo. Jest to produkt niezwykle bogaty, będący bogatym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych. Naukowcy podkreślają, że występuje tutaj ich idealna proporcja (kwasów omega-6 do omega-3) i wynosi 3:1. Dlaczego jest to tak ważne? Przede wszystkim dlatego, że taka proporcja ma wpływ na metabolizm lipidów w naszym organizmie.
Należy również przypomnieć, że te substancje wspomagają pracę wielu kluczowych dla naszego funkcjonowania układów – m.in. nerwowego, sercowo-naczyniowego, a także immunologicznego. Poza tym, w oleju konopnym - dostępnym u nas - jest również sporo witaminy A, C, E, a także witamin z grupy B.
Nie bez przyczyny jest to zatem tak często wybierany olej. Wzbogaca smak wielu potraw swoim orzechowym smakiem. Olej konopny nie nadaje się jednak do smażenia, za to może być wykorzystywany jako składnik np. sosów do sałatek i koktajli. Ale również jest cenionym kosmetykiem – stosowany zamiast kremu – nie zostawia tłustej powłoki i przywraca skórze blask oraz wpływa na zmniejszenie niedoskonałości.

Czas na herbatę!

I to nie byle jaką, bo oczywiście z liści konopi. Taka herbata dostarcza wiele witamin m.in. B i E – a witamina E, jak wiadomo, jest przeciwutleniaczem. Dodatkowo liście konopi są bogate w:

  • wapń
  • żelazo
  • cynk
  • fosfor,
  • potas
  • magnez
  • sód.

Dzięki takiemu składowi, herbata z konopi - dostępna u nas - stymuluje nasz układ odpornościowy i dodaje energii. Warto również dodać, że jest to nieocenione remedium przy niestrawności.

Jak zaparzyć herbatę z konopii?

Herbata z konopi ma łagodny i charakterystyczny słodki smak. Wystarczy 1-2 łyżeczki liści konopi zalać wodą o temperaturze ok. 80 st. C i parzyć pod przykryciem przez ok. 5 minut.

Zdrowe ziarno

Nasiona konopi - znajdziesz je u nas - zawierają te same substancje, co wykonany z nich olej. Ponadto są źródłem lekkostrawnego białka roślinnego – znacznie lepszego, niż to pochodzące z soi. Warto wiedzieć, że te małe ziarenka zawierają również rzadko spotykana odmianę kwasów tłuszczowych omega-6, a mianowicie kwas gamma-linolenowy. Dzięki niemu wspomagają nasz metabolizm i wpływają pozytywnie na kondycję skóry, włosów i paznokci. Ponadto dodają energii i wspomagają regeneracje mięśni po wysiłku fizycznym – przez co są tak poszukiwane przez sportowców.

Szczególnie polecamy wykonane z musli i nasion konopi. Do ich wykonania potrzebne są następujące składniki:

  • 2 szklanki płatków owsianych
  • ½ szklanki migdałów (mogą być płatki)
  • ok. 250 g suszonych daktyli
  • 2 łyżki masła orzechowego
  • 5 łyżek miodu
  • 2 łyżeczki łuskanych nasion konopi
  • Wybrane nasiona i owoce (len, słonecznik, rodzynki, żurawina)

Wykonanie:

Płatki, nasiona oraz migdały trzeba uprażyć na suchej patelni i poczekać, aż wystygną. W pojemniku blendera należy rozdrobnić daktyle i dodać do nich uprażone ziarna i płatki. W rondelku podgrzać miód i masło orzechowe – wymieszać z masą. Wszystko przełożyć na wyłożoną papierem blachę i po ostygnięciu kroić na mniejsze kawałki – batoniki).

Najlepsze białko

Wiedzieliście, że białko konopne zaliczane jest do kategorii super food? Nic dziwnego – wystarczy przyjrzeć się jego właściwościom. Okazuje się bowiem, że konopie to najlepsze źródło wysoko przyswajalnego białka roślinnego. Ich nasiona zawierają aż 20 kluczowych dla naszego organizmu aminokwasów, z których aż 10 jest niezbędnych do regeneracji naszych mięśni. Przez to jest to produkt idealny dla osób uprawiających sport.
Poza tym, białko konopne - dostępne u nas - (zrobiony z powstałej po oddzieleniu od nasion oleju pasty, którą się suszy) powinien do swoje diety włączyć każdy – nie tylko osoby na diecie bezmięsnej. Jest to przecież bogactwo witamin, minerałów i nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6 (w odpowiedniej proporcji). Znajdziecie tutaj:

  • cynk
  • fosfor,
  • żelazo
  • witaminę E.

Ten zdrowy proszek nie zmienia smaku potraw, a to z kolei decyduje o jego wszechstronnym wykorzystaniu. Można go dosypać do jogurtu, naleśników, musli, sałatki, posypać kanapki czy dodać do wszelkich wypieków.

O czym należy pamiętać?

Przede wszystkim o oznaczeniach. W sklepach warto szukać produktów z konopi siewnych z oznaczeniem BIO – wówczas można mieć pewność, że dany produkt został wyprodukowany z najwyższej klasy surowców, pochodzących z certyfikowanych, ekologicznych upraw. A przecież o najwyższą jakość produktów nam chodzi!

Pesto konopne - przepis

Składniki:

  • Nasiona konopi łuskane 50g
  • Oliwa z oliwek 50ml
  • Sok z cytryn 20ml
  • Jarmuż liofilizowany 5g
  • Czosnek
  • Sól, pieprz

Wszystkie składniki mieszamy (w przypadku świeżego jarmużu trzeba użyć blendera) i dodajemy do ulubionego makaronu :)

Proste, szybkie i bardzo smaczne danie :)

Zobacz nasze inne artykuły:

Jak powstaje białko konopne?

Mąka konopna - dlaczego warto ją jeść?

3 produkty z konopi, które możesz legalnie stosować w swojej kuchni

Olej z konopi - czy rzeczywiście jest taki zdrowy?

 

 

Więcej wpisów

Komentarze (0)

Brak komentarzy do tego artykułu. Bądź pierwszą komentującą osobą!

Zostaw komentarz

Uwaga: komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich publikacją