Rodzaje soli spożywczej - którą wybrać?

17 Lipiec, 2019Michał Pelc

Sól spożywcza to ciężki temat. Ta przyprawa nadaje potrawom smaku, a oprócz tego dostarcza wielu cennych składników mineralnych, takich jak magnez, wapń, cynk czy mangan. Specjaliści od żywienia jednak od lat alarmują: spożywamy zdecydowanie za dużo soli. Jakby tego było mało, to na rynku pojawiły się kolejne, w teorii zdrowsze rodzaje przyprawy. Więc jaką sól wybrać? Jaka sól jest najzdrowsza? Po odpowiedzi zapraszam do artykułu.

Sól a zdrowie

Sól kamienna ma zastosowanie w przemyśle spożywczym. Jest tania i ma właściwości konserwujące - z tego też powodu producenci dodają ją w dużych ilościach nie tylko do gotowych dań, ale także do produktów takich jak wędliny, sery, czasem słodycze i pieczywo. Właśnie dlatego spożycie soli rośnie z roku na rok. WHO bije na alarm, że optymalnie byłoby spożywać około 5 g soli dziennie. Jest to ilość jednej łyżeczki do herbaty. Za duże jej ilości mogą prowadzić do problemów z sercem, nerkami oraz układem krążenia. Jak więc, mając na względzie znacznie przekroczone normy i zarazem jej zdrowotne działanie, ograniczyć spożycie soli?

Kluczem jest wyeliminowanie produktów wysoko przetworzonych. Oprócz tego warto eksperymentować z ziołami i innymi przyprawami, które nadają potrawom smaku. Mogą to być czosnek, imbir, kurkuma, pieprz czy sok z cytryny. Wtedy nieprzekraczanie 5 g soli dziennie nie powinno stanowić większego problemu.

Sól kuchenna - zastosowanie

Nie jesz żywności przetworzonej i dbasz o to, by w Twoim koszyku znajdowały się produkty zdrowe, świeże i ekologiczne? Całkowite wyeliminowanie soli dodawanej do posiłków w Twoim przypadku nie jest więc konieczne. Pamiętaj, że sól przydaje się zwłaszcza osobom, które ćwiczą. Oprócz tego pamiętaj, że można ją zastosować w innym celu niż poprawienie smaku potraw.

Nietypowe właściwości soli kuchennej:

  • kąpiel z dodatkiem soli odpręży Cię i ujędrni skórę,
  • możesz zrobić domowy peeling z solą,
  • sól działa świetnie jako pochłaniacz wilgoci,
  • dodana sól do gorącej wody, która znajduje się w termoforze sprawi, że będzie on dłużej ciepły.

Wróćmy jednak do solenia potraw: jaką sól wybrać? Która sól jest najzdrowsza i dostarczy Ci największej ilości składników odżywczych?

Jaka sól jest najlepsza?

Wyróżniamy wiele różnych odmian soli: kamienną, morską, czarną, himalajską, jodowaną, niejodowaną i z Morza Martwego. Oprócz tego na opakowaniach widnieją napisy "jodowana" i "niejodowana". Która z nich będzie więc najzdrowsza?

Sól jodowana i niejodowana

Na rynku spotkasz różne rodzaje soli kuchennej. Sól jodowana jest dlatego, że w niektórych regionach dostarczenie jodu w wodzie czy pożywieniu nawet w małych ilościach było niemożliwe. Niejodowana sól z kolei sprawdzi się w produkcji domowych przetworów. Jest to polecany przez nas rodzaj soli, ponieważ jest najmniej przetworzony.

Sól kamienna i sól morska

Sól kamienna powstała bardzo dawno temu - wtedy planetę w większości pokrywały morza. Dzięki ociepleniu klimatu i wyparowywaniu wód sól krystalizowała się i w efekcie powstały jej złoża. Technicznie rzecz biorąc jest to więc sól morska, pozyskiwana z kamienia utworzonego na długo przed tym, zanim po ziemi zaczął chodzić człowiek.

Z kolei sól morska, którą można kupić w sklepach pod tą nazwą, jest pozyskiwana z wód słonych na bieżąco. Zdrową propozycją tej odmiany będzie sól morska Nigari, która jest efektem ubocznym powstawania klasycznej soli morskiej. W 95% składa się z chlorku magnezu. Więcej na ten temat możesz przeczytać w artykule Nigari - przyprawa, którą musisz poznać. Sól morska Nigari nadaje także potrawom nietypowego smaku.

Sól kuchenna, którą większość Polaków ma w swoich domach, to sól oczyszczona i dodatkowo wzbogacona jodem i specjalnymi substancjami, które uniemożliwiają jej zbrylanie. Jest to więc produkt wysoko przetworzony, który nie zawiera dużej ilości pozostałych minerałów, jak magnez, wapń, cynk czy mangan. Wybieraj więc jej zdrowsze wersje - sole nieoczyszczane, które nie zawierają niepotrzebnych wzmacniaczy.

Sól kłodawska

Sól kłodawska pochodzi z kopalń w Kłodawie. Jest to zdrowa, polska sól, która nie zawiera przeciwzbrylaczy i nie jest oczyszczana, a na dodatek nie jest transportowana do nas z dalekich krajów. To sól kamienna, dlatego też wykazuje takie same właściwości (w dużej mierze składa się z sodu). W zależności od stężenia minerałów może mieć kolor od szarego przez różowy aż po niebieski. Warto o tym pamiętać - kolorowa sól kłodawska nie musi zawierać polepszaczy, by nadały jej pięknego odcienia! Nie trzeba się więc bać jej koloru.

Sól himalajska

Sól himalajska bije ostatnio rekordy popularności - jest nieoczyszczona i nie zawiera zbędnych dodatków. Oprócz tego ma piękny, różowy bądź szary kolor. Właściwości i zastosowanie soli himalajskiej są takie same, jak soli kamiennej nieoczyszczonej - i zarówno z jednym, jak i drugim produktem nie wolno przesadzać pod względem ilości. Za częste dosalanie potraw powoduje, że spożywamy głównie sód, który w nadmiernych ilościach ma negatywny wpływ na zdrowie.

Sól Kala Namak (czarna sól) - właściwości

Sól czarna Kala Namak znajduje zastosowanie zarówno w kuchni polskiej, jak i orientalnej. Doskonale sprawdzi się też jako dodatek do wszystkich dań kuchni wegańskiej. Wbrew pozorom nie ma czarnego koloru - przybiera barwy od brudnoróżowej do fioletowej. Sól Kala Namak zawiera dodatkowo duże ilości żelaza. Ma także charakterystyczny, jajeczny aromat, który daje potrawom wyrazistego, nietypowego smaku.

Sól z Morza Martwego

Sól z Morza Martwego jest stosowana głównie w kosmetyce. Może wspomóc leczenie trądziku, cellulitu czy łuszczycy. Jest to najchętniej dodawana do kosmetyków sól na całym świecie. Taka sól morska ma ciekawe właściwości, ponieważ zawiera:

  • magnez
  • wapń
  • sód
  • chlorki
  • potas
  • bromki.

Sól morska z Morza Martwego znajduje także zastosowanie przy bólach gardła - może wspomóc zwalczenie infekcji i bólu, a także może pomóc pozbyć się nieświeżego oddechu.

Jaką sól wybrać?

Jaką więc sól wybrać? Dużo zależy od tego, jakie masz preferencje smakowe. Każdą sól powinieneś stosować oszczędnie, wymiennie z takimi dodatkami jak przyprawy ekologiczne czy zioła. Ciężko jednak jednoznacznie powiedzieć jaka sól będzie dla Ciebie najlepsza, ponieważ wszystkie w głównej mierze zawierają jod, nadmiar soli sprzyja powstawaniu wielu groźnych chorób. Jeżeli jednak stosujesz ją w małych ilościach, to warto wybierać sól ze względu na smak.

Jaka sól jest najzdrowsza?

Jaka sól jest najzdrowsza? Radzimy wybierać sól kamienną himalajską, Kala Namak i sól kłodawską. Zdrowa sól spożywcza to taka, która nie jest wysokoprzetworzona - zwracaj więc uwagę na to, czy sól, którą wybrałeś, ma dodatki w postaci przeciwzbrylaczy. Sól może mieć korzystny wpływ na zdrowie, jeśli tylko spożywa się ją w niewielkich ilościach. Warto więc włączyć ją do jadłospisu, ale w niewielkiej ilości.

Więcej wpisów

Komentarze (0)

Brak komentarzy do tego artykułu. Bądź pierwszą komentującą osobą!

Zostaw komentarz

Uwaga: komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich publikacją