Dlaczego warto jeść kamut?

19 Oct 2022Michał Pelc

Kamut jest najstarszą znaną ludzkości odmianą pszenicy durum. W starożytności była ona uprawiana na terenie Egiptu i Mezopotamii. Zboże to, zwane również „ziarnem Faraona”, jest antyczną odmianą pszenicy twardej. Kamut to bogate źródło cennych dla zdrowia składników odżywczych. W niniejszym tekście przedstawimy najważniejsze informacje dotyczące tej konkretnej odmiany pszenicy i podpowiemy dlaczego warto zamienić młodsze odmiany na kamut.

Blisko dwa tysiące lat temu pszenica kamut (Triticum turanicum) została niemal całkowicie wyparta przez inne odmiany tej rośliny. Ludzkość prawie o niej zapomniała, chociaż rolnicy w rejonie Egiptu uprawiali ją prawie do połowy dwudziestego wieku, ceniąc jej wyjątkowy smak. Historia jej ponownego „odkrycia” po drugiej wojnie światowej w nowym świecie, wiąże się z pewnym amerykańskim lotnikiem. Wieść niesie, iż przywiózł on ziarna kamutu w rodzinne strony jako pamiątkę z wyprawy do Egiptu, gdzie kupił je, jako rzekomo znalezione w grobowcu jednego z faraonów. Ojciec tego lotnika wysiał nasiona i w ciągu kilku lat udało mu się uzyskać na tyle dużą ilość ziaren, aby obsiać niewielkie pole. Podobno właśnie w ten sposób rozpoczęła się uprawa tej odmiany pszenicy na kontynencie północno - amerykańskim. Obecnie pszenica khorasan jest uprawiana w czterdziestu krajach na całym świecie.

Kamut – jak wygląda i jak smakuje?

Pszenica kamut ma ziarna dwa razy większe niż współczesne odmiany tego zboża. Wyglądem przypomina ryż basmati, przez to iż ma osłonkę w kolorze złocisto - brązowym. Zboże to ma przyjemny słodki, lekko orzechowy smak, delikatniejszy od zwykłej pszenicy. Nasiona tej rośliny wymagają dłuższego gotowania niż tej powszechnie stosowanej i jest dla niej wspaniałą alternatywą. Kamut polecany jest szczególnie do wypieku pieczywa oraz ciast, wytwarzania domowych makaronów oraz jako dodatek do zup, kasz i sałatek.

Dlaczego warto jeść kamut?

Zboże to posiada praktycznie te same właściwości, co znane nam odmiany pszenicy, ale zawiera mniej substancji alergizujących. Z tego właśnie powodu jest polecana i ceniona przez osoby cierpiące na alergie. Badania wykazały, iż aż u dwóch trzecich uczulonych na zwykłą pszenicę osób po zjedzeniu kamutu występują zdecydowanie słabsze reakcje alergiczne, a w wielu przypadkach nie pojawiają się w ogóle. Ziarna tej starożytnej odmiany są bogatym źródłem tłuszczów nienasyconych, błonnika, selenu, cynku, kwasów tłuszczowych, magnezu, kwasu foliowego, sodu, wapnia, potasu, siarki, żelaza, niacyny, witamin z grupy B oraz witamin D, E, K, PP, tiaminy, ryboflawiny, fosforu, miedzi, węglowodorów. Co bardzo istotne kamut zawiera około trzydziestu procent więcej białka niż stosowane współcześnie odmiany pszenicy. Ponadto ziarno to jest lekkostrawne i łatwiejsze w uprawie oraz bardziej odporne na szkodniki.

Jak gotować ziarna kamutu?

Ze względu na dużą twardość tych ziaren przed przystąpieniem do gotowania konieczne jest ich namoczenie. W tym celu należy kamut zalać wodą ponad poziom nasion. Po całonocnym moczeniu można przystąpić do gotowania na małym ogniu pod przykryciem przez około czterdzieści pięć minut do uzyskania pożądanej miękkości zgodnie z własnym upodobaniem.

 

Przepis na sałatkę z ziarnami kamut, warzywami i soczewicą

Czas przygotowania: 45 minut
Średnio łatwe

Porcja dla 4 osób

Składniki:

 

BIO Pestki Dyni - Styria - Ekologiczne

Przygotowanie:

  1. Paprykę należy pokroić w paski i wymieszać z półtorej łyżki oliwy. Wyłożyć na blachę przykrytą papierem do pieczenia i wstawić na dwadzieścia minut do piekarnika nagrzanego do temperatury 200 stopni Celsjusza.
  2. Po upływie tego czasu dodać pomidory, wymieszać i piec kolejne pięć minut. Po tym czasie wyjąć i wystudzić. Do wrzącego bulionu wrzucić kamut oraz soczewicę.
  3. Gotować należy na średnim ogniu przez około pól godziny do miękkości. Następnie odcedzić i poczekać, aż ostygnie.
  4. Brokuł należy podzielić na trzy części i gotować trzy do pięciu minut w lekko osolonej wodzie. Powinien być lekko chrupiący. Odcedzić i ostudzić.
  5. Następnie wszystkie składniki wymieszać w dużej misce i polać sokiem z cytryny.
  6. Dodać otartą skórkę, resztę oliwy i przyprawy do smaku. Całość udekorować kawałkami sera feta. Podawać w temperaturze pokojowej.

 

Więcej wpisów

Komentarze (0)

Brak komentarzy do tego artykułu. Bądź pierwszą komentującą osobą!

Zostaw komentarz

Uwaga: komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich publikacją