4 produkty(ów)

Konopia siewna

Poznaj doskonały pokarm konopny wytwarzany wyłącznie z certyfikowanych, organicznych roślin konopi siewnych! Nasze produkty konopne nie zawierają psychoaktywnego składnika THC (tetrahydrokannabinolu), dzięki czemu są w pełni legalne i mogą być dowolnie wykorzystywane w Twojej kuchni!

Nie lubimy rozpisywać się na temat wpływu produktów żywnościowych na zdrowie, gdyż nie czujemy się do tego uprawnieni i po prostu lubimy cieszyć się smacznym, wysokiej jakości jedzeniem. Jednak w przypadku produktów z konopi siewnej musimy wspomnieć, że to prawdziwy superfood bogaty w składniki odżywcze, w tym nienasycone kwasy tłuszczowe, białko, kluczowe witaminy, minerały i niezbędne pierwiastki śladowe, które przyczyniają się do zbilansowania codziennej diety oraz mogą mieć znaczący wpływ na zachowanie witalności i energii życiowej.

Czym się różnią konopie łuskane od niełuskanych?

W naszym eko sklepie znajdziesz 2 rodzaje konopi: ziarna konopi niełuskane oraz nasiona konopi łuskane, czyli pozbawione zewnętrznej łupiny. Te pierwsze charakteryzują się większą zawartością błonnika pokarmowego i węglowodanów w porównaniu do nasion łuskanych. Z kolei nasiona łuskane są bogatsze w białko i tłuszcze w porównaniu do do wersji niełuskanej.

Konopia siewna a indyjska - czym się różnią?

Dla niewprawnych oczu konopia siewna i indyjska mogą wyglądać niemal identycznie. Obie odmiany należą do rodzaju Cannabis, ale na tym właściwie kończą się podobieństwa między nimi. Rośliny konopi siewnej są zdecydowanie wyższe, mogą osiągać wysokość nawet przekraczającą 3 metry. Są też bardziej smukłe, a ich liście są cienkie i podłużne. Natomiast rośliny konopi indyjskich są bardziej gęste, krzaczaste i nie osiągają aż tak spektakularnej wysokości. Najważniejszą różnicę można jednak dostrzec w składzie chemicznym obu roślin. Zarówno konopia siewna, jak i indyjska wytwarzają kannabidiol (CBD), który jest nieodurzającym związkiem uznawanym za bezpieczny do spożycia.

Oba gatunki konopi wytwarzają też tetrahydrokannabinol (THC), ale na bardzo różnych poziomach. THC jest chemicznym kannabinoidem związanym z psychoaktywnym działaniem konopi. Jego poziom w konopiach indyjskich może sięgać nawet 30%, w zależności od szczepu. Z kolei poziom THC w konopiach siewnych jest mniejszy niż 0,3%, co oznacza, że nie mają one skutków psychoaktywnych.

Konopie siewne w kuchni

Nasze produkty konopne mają bardzo szerokie zastosowanie w kuchni. Ekologiczne nasiona konopi, zarówno w wersji łuskanej, jak i niełuskanej można dodawać do owsianek, jogurtów, koktajli, płatków śniadaniowych, kanapek, deserów, batonów, sosów, zup, czy domowego pieczywa. Świetnie sprawdzą się też jako zamiennik tradycyjnej panierki, a także w formie samodzielnej przekąski. Najlepiej smakują podprażone na suchej patelni z dodatkiem odrobiny soli. Nasionami konopi efektownie udekorujesz sałatkę, makaron, czy ryż. Tłoczony na zimno, organiczny olej konopny jest świeży, aromatyczny i delikatnie orzechowy, dzięki czemu wspaniale wzbogaca smak sałatek, surówek, dań warzywnych, past, zup i słodkich przekąsek.

Jak stosować białko konopne w proszku?

Czy wiesz, że białko konopne to najbardziej kompletne źródło białka w całym królestwie roślin? Białko konopne w proszku może być więc doskonałym uzupełnieniem diety wegan i wegetarian. Możesz je stosować na wiele różnych sposobów, np. jako dodatek do owsianki, płatków śniadaniowych, koktajli, jogurtów, omletów, placków, ciast, domowego pieczywa, sałatek, czy dań obiadowych.

Do czego używać olej konopny?

Olej konopny tłoczony na zimno najlepiej stosować na surowo. Podgrzany do wysokiej temperatury traci swoje cenne właściwości i może wytwarzać szkodliwe związki chemiczne. Olej z konopi charakteryzuje się delikatnym, lekko orzechowym smakiem, dlatego będzie świetnym dodatkiem do świeżych warzyw, sałatek i surówek. Sprawdzi się też jako składnik bazyliowego lub pietruszkowego pesto. Olej konopny z odrobiną świeżego czosnku to aromatyczne smarowidło do grzanek i kanapek. Możesz go dodawać do dowolnych potraw i napojów. Pamiętaj jednak, by dania podawane na ciepło nie były za gorące, co pozwoli korzystać z najlepszej jakości oleju konopnego.

Jak przechowywać olej konopny?

Głównymi wrogami oleju konopnego są światło słoneczne i wysoka temperatura, dlatego olej konopny najlepiej przechowuj w lodówce. W ten sposób zachowasz trwałość i właściwości oleju na dłużej.

Jak parzyć herbatę konopną?

Aby zaparzyć jedną filiżankę herbaty konopnej, będziesz potrzebował ok. 1,5 g suszonych liści konopi. Susz najlepiej zalać gorącą (ale nie wrzącą) wodą w temperaturze ok. 70-80 stopni Celsjusza. Herbatę zaparzaj przez około 5 minut. Im dłużej liście pozostaną w naparze, tym herbata będzie nabierać coraz bardziej gorzkiego smaku, dlatego po tym czasie należy przecedzić całość. Do naparu możesz dodać cukier, miód lub ksylitol. Kilka kropli oleju konopnego dodanego do herbaty ułatwi wchłanianie substancji odżywczych zawartych w suszonych liściach konopi.

W naszym sklepie z ekologiczną żywnością znajdziesz: