Spirulina - co to takiego i dlaczego warto ją stosować?

19 Październik, 2022Michał Pelc

Spirulina to mikroskopijnych rozmiarów alga. Należy do grupy produktów superfoods i często nazywana jest też jest mlekiem Matki Ziemi . Czemu zawdzięcza tak entuzjastyczne określenia? Czy warto ją stosować na co dzień? Sprawdźmy.

Nie znamy innej rośliny, czy substancji, która byłaby bogatsza w składniki odżywcze, witaminy zwłaszcza B, E, A i mikroelementy. Wysoko wartościowe białko, żelazo (ma go znacznie więcej niż mięso!), magnez, wapń, potas a także tzw. biofotony (cząsteczki, w których alga zgromadziła energię słoneczną i oddaje ją w organizmie gotową do wykorzystania) we wprost niewiarygodny sposób przywracają siły witalne organizmu. Istnieje wiele dowodów naukowych, potwierdzających dobroczynny wpływ spiruliny na ludzki organizm.

Dla zdrowia

Spirulina wzmacnia układ odpornościowy, zwłaszcza w takich chorobach jak:

 • alergie
 • candida,
 • dolegliwości żołądkowo-jelitowe
 • nadwaga
 • niedożywienie
 • problemy z krążeniem,
 • wysokim poziomem cholesterolu.

Zarówno lekarze, jak i dietetycy zalecają regularne spożywanie spiruliny, jako składnika uzupełniającego dietę, ze względu na wyjątkowe właściwości wspomagające regenerację komórek.

Spirulina pobudza naturalne siły obronne organizmu. Zawiera szybko wchłanialne proteiny i cały zestaw aminokwasów, przez co zalecana jest szczególnie osobom w okresie rekonwalescencji, czy na różnego rodzaju dietach eliminacyjnych. Pozytywne efekty zażywania spiruliny odnotowano również u osób z osteoporozą. Ze względu na dużą zawartość wapnia, które dobrze się przyswaja, spirulina może być naturalnym środkiem wzmacniającym gęstość kości. Ma to istotne znaczenie zwłaszcza dla kobiet po 45. roku życia.
Spirulina jest pomocna przy różnego rodzaju stanach zapalnych, infekcjach np.: grypie. Znacznie skraca okres choroby i łagodzi jej objawy.

Zażywanie spiruliny zaleca się zapobiegawczo lub czasowo w takich sytuacjach jak:

 • prześwietlenia promieniami roentgena
 • silny stres i nerwowość
 • spożywanie dużych ilości alkoholu
 • niedobory witamin i minerałów
 • palenie tytoniu
 • wzmożony wysiłek fizyczny lub intelektualny

Dla urody

Szereg pozytywnych właściwości spirulina wykazuje również dla urody. Istotnie poprawia wygląd skóry, włosów i paznokci. Ma to istotne znaczenie dla palaczy, osób pracujących w klimatyzowanych pomieszczeniach, borykających się ze stresem, które często narzekają na szarą, zmęczoną cerę bez blasku. Zażywanie większych dawek spiruliny działa jak seria najdroższych zabiegów kosmetycznych. Skóra staje się gładsza, bardziej promienna, wygląda zdrowiej i młodziej.
Spirulina świetnie sobie radzi również z popularnymi problemami skóry głowy: łojotokiem, wypadaniem włosów, czy łupieżem.
Do osobliwego smaku spiruliny trzeba się przyzwyczaić. Można dodawać spiruline np. w postaci proszku do koktajli, jogurtów, serków wiejskich, czy też innych potraw, które nie wymagają jej przetwarzania.

Spirulina: hawajska czy chińska?

Którą więc wybrać? Która będzie lepsza? Prawdę powiedziawszy...nie ma to większego znaczenia. Zarówno spirulina chińska, ekologiczna, jak i ta hawajska, są godne naszego zainteresowania. Należy pamiętać, że Chińczycy to prawdziwi mistrzowie w jej hodowli. Przemawia za tym choćby fakt, że uprawiają oni spirulinę już od wielu lat i robią to naprawdę dobrze. To przecież ich spirulina podbiła niemal cały świat i wszędzie cieszy się niemalejąca popularnością.

Spirulina hawajska, swoje niepowtarzalne właściwości, zawdzięcza nie tyle samej uprawie, ale miejscu jej uprawy. Uprawiana jest w specjalnie przygotowanych, do tego celu, basenach z wodą gruntowych źródeł lasów deszczowych oraz czystej wody oceanicznej. Nie mały wpływ na jej rozwój i hodowle, ma specyficzny mikroklimat panujący w okolicach Hawajów.

Wybór odpowiedniej spiruliny zostawiamy wyłącznie Państwu. Pamiętajmy jednak, że spirulina wymaga specjalnego traktowania i podejścia, a więc do jej uprawy wymagana jest nie tylko profesjonalna wiedza, ale i niezwykła dokładność. Alga ta, jest naprawdę wartościowa, ale jednocześnie niezwykle delikatna i wrażliwa na wszelkie zmiany otoczenia w którym dorasta.

Spirulina dostępna w naszym sklepie:

Więcej wpisów

Komentarze (0)

Brak komentarzy do tego artykułu. Bądź pierwszą komentującą osobą!

Zostaw komentarz

Uwaga: komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich publikacją