Olej kokosowy – o czym pisaliśmy już wielokrotnie – to nie wymyślony produkt marketingowy, tylko składnik, który rzeczywiście świetnie sprawdza się w kuchni. Tłuszcz w kokosa powstaje z twardego miąższu zwanego bielmem. Ma formę płynnego oleju o kokosowym zapachu. Rafinowanie sprawia, że przybiera twardą, bezzapachową formę białego tłuszczu, który wspaniale nadaje się do smażenia.
Dlaczego jest zdrowy?
Olej z kokosa jest uznawany za najzdrowszy na świecie. Dodaje się go do sałatek, ciast, zup. Nie zmienia smaku potraw, można na nim smażyć mięso, ryby i warzywa, a także różne naleśniki, czy placki. Oczywiście nie można zapominać o jego kosmetycznych właściwościach – ale to temat na zupełnie inny wpis.
Dietetycy zalecają stosowanie tłuszczu z kokosa jako urozmaicenie codziennej diety ze względu na jego korzystne właściwości. Dla przypomnienia tylko olej kokosowy:
- przyspiesza przemianę materii
- spalanie tkanki tłuszczowej
- działa uodparniająco, antybakteryjne
- antygrzybicznie
- antywirusowo.
Zaleca się go również przy awitaminozie, problemach trawiennych i skórnych. Przypomnieć również należy o wyjątkowym aromacie, jaki nadaje potrawom, których jest składnikiem.
Naturalny? Naturalny!
Najprościej jest spożywać olej kokosowy w jego najbardziej naturalnej formie. Zawsze podczas posiłków, by zapewnić optymalne wchłanianie. Dorosłym zaleca się spożywanie nie więcej niż 3 łyżki dziennie. Ale olej kokosowy to tak naprawdę cała gamma rozwiązań kulinarnych i osoby, które wręcz kochają poznawać nowe smaki mogą wypróbować różne potrawy z olejem kokosowym, który dostaniesz u nas.
My wybraliśmy 3 naszym zdaniem najciekawsze przepisy – które mają dwie wspólne cechy – są smaczne i szybkie w przygotowaniu. Nie powinny sprawić trudności nawet osobom, które na co dzień nie gotują. Tymi przepisami można zaskoczyć nawet wymagających gości. Oto one:
Przepisy w wykorzystaniem oleju kokosowego
Zupa warzywna z curry na oleju kokosowym
Porcja na 4 osoby
Czas przygotowania: 0,5 godziny
Składniki:
- 1 litr wywaru z warzyw (można użyć kostki bulionowej bio)
- 1 puszka soczewicy (720 g)
- 1 puszka ananasów (430 g)
- 400 g marchwi
- 1 por (biała część)
- 200 ml mleka sojowego
- 2 łyżki stołowe oleju kokosowego
- 1 łyżka stołowa curry
- 1 łyżeczka sosu sojowego
- Szczypta soli
- Szczypta pieprzu
Wykonanie:
Marchew pokroić w plasterki lub zetrzeć na tarce o grubych oczkach i wrzucić na gorący olej kokosowy. Przesmażyć 1 minutę cały czas mieszając. Dodać por pokrojony w średniej grubości talarki. Smażyć kolejne 2 minuty na średnim ogniu. Zalać wywarem z warzyw. Dodać curry, odsączoną soczewicę i pokrojony w kostkę ananas. Całość dobrze wymieszać. Zagotować i dusić kolejne 5 minut do miękkości. Na koniec dodać mleko sojowe, pieprz, sól i sos sojowy do smaku.
Ziołowy dip z olejem kokosowym
Składniki:
- 4 łyżeczki oleju kokosowego
- 2 łyżeczki drobno pokrojonej cebuli
- 1 łyżeczka drobno pokrojonego pora
- 1 łyżeczka bazylii
- 1 łyżeczka majeranku
- Szczypta ostrej papryki
- 1 łyżeczka soli himalajskiej
- Szczypta pieprzu
Wykonanie:
Wszystkie składniki wrzucić do małego garnka i lekko podgrzać. Całość nie powinna się zagotować. Chodzi o to, by w ciepłej temperaturze smaki mogły się połączyć. Ten rodzaj dipu nadaje się do smarowania pieczywa jako zamiennik masła, czy margaryny. Świetnie smakuje też z makaronami.
Nadziewany bakłażan
Porcja na 4 osoby
Czas przygotowania: 1,5 godziny (z pieczeniem)
Składniki:
- 2 bakłażany
- 4 pomidory
- 1 cebula pokrojona w krążki
- Duża łyżka drobno posiekanej natki pietruszki
- 40 dag żółtego sera
- 2 łyżki oleju kokosowego
- Szczypta cukru kokosowego
- Szczypta soli
- Szczypta pieprzu
Wykonanie:
Pomidory sparzyć wrzątkiem, obrać skórkę, pokroić w kostkę, odparować na gorącej patelni i zmiksować. Bakłażany przeciąć na pół. Środek wydrążyć tak, by przy skórce pozostało ok. 2,5 cm miąższu. Od zewnętrznej strony naciąć skórkę wzdłuż, lekko posolić od środka. Z każdej strony obsmażyć chwilę na oleju kokosowym. Odstawić. Cebulę i czosnek przesmażyć na tej samej patelni w pozostałym oleju. Dodać zmiksowane pomidory, wydrążony miąższ pokrojony w kostkę i przez 10 minut dusić na wolnym ogniu do miękkości. Dodać starty na tarce o grubych oczkach ser, zostawiając nieco do posypania na wierzch, doprawić pieprzem, solą i cukrem. Bakłażany napełnić farszem. Ułożyć w brytfannie wysmarowanej tłuszczem, podlać nieco wodą. Piec ok. 45 minut w 180 stopniach. Na 10 minut przed końcem pieczenia posypać z wierzchu resztą sera i zieloną pietruszką. Podawać na ciepło.
Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu. Bądź pierwszą komentującą osobą!