6 faktów o soli: dlaczego sól himalajska jest najlepsza?

28 Kwiecień, 2015Michał Pelc

Sól himalajska, a sól zwykła

O soli napisano już naprawdę wiele. Najczęściej w publikacjach na ten temat pojawia się twierdzenie, że jest to “biała śmierć” i powinniśmy znacznie ograniczyć jej spożywanie. Okazuje się jednak, że nie musimy rezygnować z soli – wystarczy, że tradycyjną (białą) zamienimy na różową – himalajską. Czy rzeczywiście warto ją stosować? Oto 6 faktów o soli, o których nie mieliście pojęcia!

Fakt 1: Tradycyjna sól jest niezdrowa!

Dlaczego sól jest niezdrowa? Tajemnicą nie jest fakt, że sól, którą kupujemy w sklepach jest rafinowana i przetwarzana. Dodawane są do niej substancje chemiczne np. przeciwzbrylacze – np. żelazocyjanek potasu (E-536). Sól ta to tak naprawdę niemal czysty chlorek sodu (97,5%), jest zatem pozbawiona środków odżywczych. Czemu jeszcze sól zawdzięcza swoją złą sławę? Jej nadużywanie powiązano z występowaniem najróżniejszych chorób cywilizacyjnych – np. nadciśnienia tętniczego. Poza tym warto wiedzieć, że nasz organizm źle reaguje na chlorek sodu – wykonuje ciężką pracę, by go zmetabolizować, co zakłóca równowagę płynów. Nie bez przyczyny mówi się o tym, że przez sól w tkankach gromadzi się nadmiar płynu powodując: cellulit, reumatyzm i kamicę nerkową.

Fakt 2: Najlepiej kupować sól nieprzetworzoną

Wybierając sól, najlepiej jest wybierać jej „surowe” rodzaje, czyli te, które nie były przetworzone, oczyszczone i nie zawierają niepotrzebnych substancji – np. antyzbrylacza. W tym zakresie szczególnie polecana jest sól morska lub himalajska – którą możemy kupić zarówno w kryształkach, jak i mieloną. (zobacz tutaj)

Fakt 3: Sól himalajska składa się aż z 84 minerałów

Sól himalajska jest uznawana obecnie za najzdrowszą sól na świecie. Dlaczego? Popularność zawdzięcza nie tylko metodom wydobycia (jest wydobywana ręcznie z jaskiń, które powstały 250 mln lat temu), ale i składowi. Zawiera aż 84 minerały, które przez nasz organizm są doskonale przyswajalne i nie powodują takich skutków, jak zwykła sól.

/products/sol-himalajska-rozowa-drobna/products/sol-himalajska-gruboziarnista

Fakt 4: Sól himalajska korzystnie wpływa na nasze zdrowie

Sól himalajską można spożywać bez obawy o zakłócenie równowagi płynów w organizmie i wpływ na ciśnienie krwi. Śmiało można wysnuć wniosek, że ta sól nie powoduje cellulitu i nadciśnienia. Poza tym sól ta jest ceniona za:

  • Zapewnienie równowagi pH w komórkach
  • Regulowanie poziomu cukru we krwi
  • Dobroczynny wpływ na układ oddechowy
  • Zapobieganie skurczom mięśni
  • Zapobiega bezsenności
  • Wzmacnia kości
  • Wspomaga pracę układu krążenia

Fakt 5: Kolor soli himalajskiej też ma znaczenie

Dlaczego sól himalajska jest różowa? Okazuje się, że legendarny kolor soli himalajskiej nie jest tylko czynnikiem estetycznym. Jest on wynikiem zawartości tak dużej liczby makro- i mikroelementów, jakie można w tej soli znaleźć. Jednym z nich jest żelazo, które właśnie barwi sól. Poza tym różowe kryształki zawierają: wapń, potas, miedź i wiele więcej.

Fakt 6: Z soli himalajskiej można zrobić domowe kosmetyki

Różowe kryształki nadają się nie tylko do spożywania, ale również do celów kosmetycznych – korzystnie wpływają na skórę, likwidują wiele podrażnień i wspierają procesy gojenia się. Warto zatem kupić większe opakowanie soli i część z niego przeznaczyć na wykonanie domowych kosmetyków. Jednym z nich jest np. peeling dla cery trądzikowej. Powstaje przez zmieszanie drobnych kryształków soli himalajskiej z bezzapachowym mydłem. Sól himalajską można dodać również do kąpieli.

Sól jest produktem, który używamy codziennie i w dosyć sporych ilościach. Warto zatem wybrać ten jej rodzaj, który nam nie tylko nie zaszkodzi, ale i korzystnie wpłynie na nasze zdrowie. Taką solą z pewnością jest sól himalajska! 

Dowiedz się jakie rodzaje soli spożywczej wybrać!

 

Więcej wpisów

03 Marzec, 2016

Komentarze (0)

Brak komentarzy do tego artykułu. Bądź pierwszą komentującą osobą!

Zostaw komentarz

Uwaga: komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich publikacją