Choć wygląda niepozornie, jest prawdziwą skarbnicą natury. Sproszkowana, zielona herbata, bo to o niej mowa, wyróżnia się niecodziennym smakiem i ma mieć rewelacyjny wpływ na zdrowie. Do jej przygotowania wykorzystuje się liście pozyskiwane w sposób, który znacznie różni się od zbiorów tradycyjnej herbaty. Sprawdźmy, ile w tym prawdy i czy warto się z tym rodzajem herbaty bliżej zaprzyjaźnić.
Matcha to pochodząca z Japonii odmiana zielonej, sproszkowanej herbaty. Pochodzenie i sposób wytwarzania sprawia, że jest wyjątkowym napojem, który łączy walory smakowe i liczne prozdrowotne właściwości.
Rytualne zbiory matchy
Uprawa matcha wygląda zupełnie inaczej niż tradycyjnej herbaty. Około cztery tygodnie przed zbiorami krzaki są przykrywane ciemnym suknem, które pochłania 90% światła słonecznego. Brak światła rośliny starają się skompensować intensywną produkcją zielonego barwnika-chlorofilu, a liście wydzielają bardzo dużo aminokwasów. W ten sposób roślina nabiera prastarej mocy wykorzystywanej w tradycyjnej medycynie. Następnie liście są zbierane, suszone i ścierane na proszek.
Matcha - napój dla elit
Przez wiele lat matcha była dostępna tylko dla elit skupionych wokół cesarskiego pałacu. Do jej rozpowszechnienia przyczynili się Chińczycy, którzy przekazali ją buddyjskim mnichom. To właśnie jeden z nich ogłosił, że matcha ma właściwości przedłużające życie i uczynił z matcha trunek wykorzystywany do medytacji samurajów. W ten sposób narodził się znany do dzisiaj japoński ceremoniał specjalnego parzenia tej odmiany herbaty.
Obecnie matcha powoli zyskuje na popularności, choć ze względu na swoje wyjątkowe składniki z pewnością zasługuje na większą uwagę. Matcha jest ciemnozielona, ma słodki, przyjemny smak. Piciu matcha przypisuje się wiele właściwości korzystnych dla zdrowia. Jej regularnie spożywanie ma chronić przed rakiem i cukrzycą. Wysoka zawartość antyoksydantów działa oczyszczająco, a obecność L-teaniny uspokaja, zmniejsza stres, niepokój i stabilizuje nastrój.
BIO Matcha - 25g - Tradycyjna - Ekologiczna
Matcha jako oryginalny dodatek do potraw
Matcha może być podawana na zimo lub na ciepło, z mlekiem, albo jako dodatek do napojów zbożowych. Wyjątkowo oryginalna jest chociażby matcha latte. Można ją też dodawać do różnych potraw, deserów np.:
- lodów,
- ciast,
- smoothie,
- soków owocowych,
- sałatek,
- musli.
Matcha należy do grupy produktów superfoods. Filiżanka matcha zastępuje kawę. Wspomaga koncentrację, dodaje energii. Duża porcja antyoksydantów pomaga zachować młodość.
Jak przyrządzać herbatę matcha?
Przygotowanie samej herbaty również jest niezwykłe. W Japonii potrafi trwać to nawet parę godzin, więc z całą pewnością można ten ceremoniał określić mianem herbacianego rytuału.
- Pół łyżeczki herbaty należy wymieszać w filiżance z przegotowaną wcześniej wodą, która trzeba schłodzić do ok. 70-80 stopni.
- Następnie używając małego bambusowego pędzelka należy wymieszać herbatę energicznymi ruchami w górę i w dół aż do wytworzenia się pianki. Im więcej piany się pojawi, tym lepsza herbata.
- Tak przygotowany napój jest gotowy do picia. Należy go spożyć od razu, bo po odstawieniu proszek będzie osiadał na dnie i herbata straci smak. Zaczynając przygodę z matcha, do przyrządzenia można spokojnie użyć zwyczajnej trzepaczki kuchennej (niesprężynowej) zamiast bambusowego pędzelka.
Matcha to herbata godna polecenia. Przyjemnie smakuje, oczyszcza organizm, pobudza ducha, sprzyja skupieniu i medytacji, pozwala zatrzymać się, wyciszyć. Warto jej spróbować i włączyć jako dodatek do codziennej diety. Smak i walory zdrowotne herbaty matcha po prostu nie mają sobie równych.
Sprawdź też inne nasze wpisy:
- Odporność na talerzu! Czyli co jeść, by wzmocnić się jesienią?
- 3 „herbaty”, których musisz spróbować!
Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu. Bądź pierwszą komentującą osobą!