Przepis na gofry idealne!

19 Październik, 2022Michał Pelc

Większości z nas lato kojarzy się z zapachem ciepłych gofrów z bitą śmietana i owocami, które są tak popularne w nadmorskich miejscowościach. Gofry to nie tylko smak lata, ale także uniwersalna przekąska, uwielbiana przez dorosłych i dzieci, podawana na słodko, słono czy „wytrawnie”. Warto zatem przygotowywać je samemu w domu – szczególnie, że nie jest to zbyt pracochłonne. Sekretem dobrych gofrów jest przepis na ciasto, a zatem: Panie i Panowie przedstawiamy gofry idealne.

 

Co potrzeba na gofry?

 

Podstawą ciasta na gofry są jajka, mąka, cukier, mleko i tłuszcz. Nie jest to zestaw superdietetyczny, więc z miłością do gofrów nie należy przesadzać. Wprawdzie na sucho gofry mają porównywalną ilość kalorii z kajzerką (ok. 140 kcal), ale wiadomo, że najsmaczniejsze są z dodatkami. Folgowanie sobie podczas wakacyjnych spacerów niechybnie odczujemy w biodrach, ale gofry są bezdyskusyjnie warte tego grzechu. Dobrze zrobione są chrupiące i rozpływają się w ustach. Tajemnica idealnego gofra tkwi we właściwej konsystencji ciasta. Trzeba przestrzegać proporcji i wszystkie czynności wykonywać w określonej w przepisie kolejności.

 

Co zrobić, gdy gofry przyklejają się do gofrownicy?

Pieczenie gofrów, choć wydaje się banalnie proste często sprawia problemy. Najczęściej ciasto przykleja się do gofrownicy. Przyczyn może być kilka.

Po pierwsze: gofry muszą się piec określoną ilość czasu, w niektórych domowych gofrownicach nawet 10 minut. Jeśli otworzymy gofrownicę zbyt wcześnie, ciasto nie będzie przepieczone i nie będzie chciało się odkleić. Niektóre gorfownice wymagają też natłuszczenia przed każdą kolejną porcją ciasta, a niekiedy wystarczy to zrobić tylko przed upieczeniem pierwszego gofra. By się o tym przekonać pozostaje metoda prób i błędów.

Kolejna rzecz: to wlewanie zbyt dużej ilości ciasta. Powinno być go dokładnie tyle, by można było swobodnie zamknąć gofrownicę. Nie należy jej też otwierać podczas pieczenia. Maszyna musi być też wcześniej odpowiednio nagrzana. Jeśli mimo to ciasto przywiera, przyczyną może być jego konsystencja. Warto wówczas nieco zmniejszyć ilość dodawanych płynów (nie kosztem jajek), tak by było bardziej gęste.

Gofry – jak podawać?

Najsmaczniejsze są oczywiście te, które sami lubimy najbardziej, czyli klasyczne gofry z cukrem pudrem, albo świeżą bitą śmietaną i owocami. W budkach gofry często podawane są również z dżemami, słodkimi polewami czy na sucho (bez dodatków). Tradycjonaliści mogą jeszcze spróbować gofrów z nutellą, waniliowym serkiem mascarpone, albo pastą orzechową. Gofry smakują dobrze nie tylko na słodko. Wytrawne można zjadać z twarożkiem z suszonymi pomidorami i bazylią, z sałatką z ogórków małosolnych, posmarować zielonym pesto, czy w wersji bardziej sycącej podawać z kurczakiem i zieloną sałatą. Wybornie smakują również z plastrem podsmażonej na chrupko szynki.

2 przepisy na gofry

Gofry w wersji premium

Składniki:

  • 250 g mąki orkiszowej
  • 125 g masła ghee
  • 125 g cukru
  • szczypta wanilii
  • 6 jajek
  • 1 łyżeczka sody
  • 250 ml mleka
  • skórka otarta z połowy cytryny

Masło Klarowane - Ghee - Primär

Przygotowanie:

  1. Podgrzać mleko.
  2. Rozbić jajka. Oddzielić żółtko od białka. Białko ubić na sztywno.
  3. Masło, cukier i cukier waniliowy utrzeć na gładko. Dodać żółtka.
  4. Mąkę połączyć z sodą, powoli dodawać mleko i masło aż powstanie dość gęste ciasto.
  5. Delikatnie połączyć z białkiem, dodać skórkę z cytryny.
  6. Odstawić na 30 minut.
  7. Nakładać łyżką odpowiednią ilość ciasta na lekko wysmarowaną tłuszczem gofrownicę (uważając, by ciasto nie wypływało bokami).

Podawać z cukrem pudrem, nutellą, śmietaną i owocami, dżemem albo wiórkami czekoladowymi.

Wegańskie gofry bez jajek i mleka

Składniki:

  • 500 g mąki orkiszowej
  • 150 g cukru
  • 2 łyżki sody
  • 1 łyżeczka soli
  • 3 łyżki oleju kokosowego
  • 500 ml mleka sojowego (może być o smaku waniliowym)
  • 100 ml wody mineralnej

Olej Kokosowy Bezzapachowy - BIO - Ekologiczny

Przygotowanie:

  1. Wszystkie suche składniki włożyć do miski, wymieszać.
  2. Dodać olej, mleko sojowe i wodę mineralną.
  3. Mieszać do uzyskania gładkiej masy.
  4. Odstawić na 30 minut.
  5. Nakładać łyżką odpowiednią ilość ciasta na lekko wysmarowaną tłuszczem gofrownicę (uważając, by ciasto nie wypływało bokami).

To ciasto można wzbogacić roztartym widelcem bananem. Gofry dobrze też smakują, jeśli zmieszamy zwykłą mąkę z razową w proporcjach 50:50. Jeśli lubicie kulinarne eksperymenty, polecamy dodanie do ciasta cynamonu, podobnie jak się to robi w Holandii. Oryginalnego smaku nada też dodatek miodu, kakao lub karmelu.

Zobacz również inne przepisy:

Gofry owsiane - prosty przepis

Jak zrobić naleśniki idealne?

Brazylijskie naleśniki z tapioki

Więcej wpisów

Komentarze (0)

Brak komentarzy do tego artykułu. Bądź pierwszą komentującą osobą!

Zostaw komentarz

Uwaga: komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich publikacją