Erytrytol

Ma praktyczne zerowy indeks glikemiczny, dlatego może być spożywany przed diabetyków. Jest mniej słodki niż tradycyjny cukier. Zastępując go w przepisach, należy dodać o 35% więcej. Nie powoduje próchnicy.

Ksylitol

Występuje w 2 wersjach: Fińskiej - produkowanej głównie z drewna brzozy i buku. Chińskiej - produkowanej z kukurydzy. Ma bardzo niski indeks glikemiczny - 8 oraz o 40% niższa kaloryczność niż zwyczajny cukier przy tak samo słodkim smaku. Nie powoduje próchnicy.

Cukier kokosowy

Powstaje poprzez powolne ogrzewanie soku z kwiatów kokosa. Wbrew obiegowej opinii, najsmaczniejszy i najbardziej wartościowy jest kremowo-jasny cukier. Ciemne wersje są po prostu przepalone i zbyt karmelowe w smaku. Indeks glikemiczny jest na średnim poziomie 35.

Syrop klonowy

W pniu klonu wywiercą się niewielką dziurę na mały kranik z niego spływa sok prosto do podłożonego wiaderka albo systemu rurek prowadzących do dużego zbiornika. Sok jest ogrzewany, aż zgęstnieje. Syrop klasy A jest bardzo jasny, delikatny i zawiera jeszcze dużo wody. Gęste i aromatyczne syropy o niskiej pozostałości wody to klasa C.

Miód

Właściwości i smak miodu zależy od tego w jakim otoczeniu stacjonowały pszczoły. Najpopularniejsze rodzaje miodu to: wielokwiatowy, rzepakowy, gryczany, spadziowy, akacjowy i lipowy. Prawdziwy miód zawsze się krystalizuje. To naturalny proces i nie należy się go bać, ponieważ nie ma wpływu na właściwości miodu.

Daktyle

To naturalnie bardzo słodkie owoce. Można je bardzo łatwo zmielić na słodką pastę, którą można zastąpić cukier w domowych wypiekach, np w chlebie bananowym. 

czym zastąpić cukier

Komentarze (1)

    • Stiv
    • 2018-06-24 22:12:04
    Skoro na 100% masy daktyli 75 % to jest CUKIER , prosty nieprosty, wszystko jedno, to po za ubocznymi korzyściami, wynikającymi z innych składników tego owocu,których "zwykły"cukier nie ma, nie widzę wielkiej różnicy, jeżeli chodzi o kalorie i przyczynianie się do wzrostu INSULINO-OPORNOŚCI komórek organizmu człowieka, co w efekcie jest prostą drogą do nabawienia się CUKRZYCY rodzaju II Dlatego ja wybieram ERYTROL który w ogóle nie jest przyswajany przez nasz organizm i wydala się z "drugiej strony " :)

Nowy komentarz

Produkt dodany do ulubionych

Nasza strona internetowa stosuje pliki cookies w celu zapewnienia interakcji pomiędzy użytkownikiem i serwisem oraz funkcjonowania usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.