O soli napisano już naprawdę wiele. Najczęściej w publikacjach na ten temat pojawia się twierdzenie, że jest to “biała śmierć” i powinniśmy znacznie ograniczyć jej spożywanie. Okazuje się jednak, że nie musimy rezygnować z soli – wystarczy, że tradycyjną (białą) zamienimy na różową – himalajską. Czy rzeczywiście warto ją stosować? Oto 6 faktów o soli, o których nie mieliście pojęcia!

Fakt 1: Tradycyjna sól jest niezdrowa!

Tajemnicą nie jest fakt, że sól, którą kupujemy w sklepach jest rafinowana i przetwarzana. Dodawane są do niej substancje chemiczne np. przeciwzbrylacze – np. żelazocyjanek potasu (E-536). Sól ta to tak naprawdę niemal czysty chlorek sodu (97,5%), jest zatem pozbawiona środków odżywczych. Czemu jeszcze sól zawdzięcza swoją złą sławę? Jej nadużywanie powiązano z występowaniem najróżniejszych chorób cywilizacyjnych – np. nadciśnienia tętniczego. Poza tym warto wiedzieć, że nasz organizm źle reaguje na chlorek sodu – wykonuje ciężką pracę, by go zmetabolizować, co zakłóca równowagę płynów. Nie bez przyczyny mówi się o tym, że przez sól w tkankach gromadzi się nadmiar płynu powodując: cellulit, reumatyzm i kamicę nerkową.

Fakt 2: Najlepiej kupować sól nieprzetworzoną

Wybierając sól, najlepiej jest wybierać jej „surowe” rodzaje, czyli te, które nie były przetworzone, oczyszczone i nie zawierają niepotrzebnych substancji – np. antyzbrylacza. W tym zakresie szczególnie polecana jest sól morska lub himalajska – którą możemy kupić zarówno w kryształkach, jak i mieloną.

Fakt 3: Sól himalajska składa się aż z 84 minerałów

Sól himalajska jest uznawana obecnie za najzdrowszą sól na świecie. Dlaczego? Popularność zawdzięcza nie tylko metodom wydobycia (jest wydobywana ręcznie z jaskiń, które powstały 250 mln lat temu), ale i składowi. Zawiera aż 84 minerały, które przez nasz organizm są doskonale przyswajalne i nie powodują takich skutków, jak zwykła sól.

Fakt 4: Sól himalajska korzystnie wpływa na nasze zdrowie

Sól himalajską można spożywać bez obawy o zakłócenie równowagi płynów w organizmie i wpływ na ciśnienie krwi. Śmiało można wysnuć wniosek, że ta sól nie powoduje cellulitu i nadciśnienia. Poza tym sól ta jest ceniona za:

  • Zapewnienie równowagi pH w komórkach
  • Regulowanie poziomu cukru we krwi
  • Dobroczynny wpływ na układ oddechowy
  • Zapobieganie skurczom mięśni
  • Zapobiega bezsenności
  • Wzmacnia kości
  • Wspomaga pracę układu krążenia

Fakt 5: Kolor soli himalajskiej też ma znaczenie

Okazuje się, że legendarny kolor soli himalajskiej – różowy nie jest tylko czynnikiem estetycznym. Jest on wynikiem zawartości tak dużej liczby makro- i mikroelementów, jakie można w tej soli znaleźć. Jednym z nich jest żelazo, które właśnie barwi sól. Poza tym różowe kryształki zawierają: wapń, potas, miedź i wiele więcej.

Fakt 6: Z soli himalajskiej można zrobić domowe kosmetyki

Różowe kryształki nadają się nie tylko do spożywania, ale również do celów kosmetycznych – korzystnie wpływają na skórę, likwidują wiele podrażnień i wspierają procesy gojenia się. Warto zatem kupić większe opakowanie soli i część z niego przeznaczyć na wykonanie domowych kosmetyków. Jednym z nich jest np. peeling dla cery trądzikowej. Powstaje przez zmieszanie drobnych kryształków soli z bezzapachowym mydłem. Sól można dodać również do kąpieli.

Sól jest produktem, który używamy codziennie i w dosyć sporych ilościach. Warto zatem wybrać ten jej rodzaj, który nam nie tylko nie zaszkodzi, ale i korzystnie wpłynie na nasze zdrowie. Taką solą z pewnością jest sól himalajska

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Produkt dodany do ulubionych

Nasza strona internetowa stosuje pliki cookies w celu zapewnienia interakcji pomiędzy użytkownikiem i serwisem oraz funkcjonowania usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.