Ksylitol


Ksylitol BIO - jako zamiennik cukru 

W asortymencie naszego eko sklepu internetowego można znaleźć różnego rodzaju zdrowe i niskokaloryczne zamienniki cukru białego, w tym ksylitol, często określany jako cukier brzozowy. Oprócz walorów smakowych ksylitol posiada także właściwości zdrowotne, a przy tym ma o 40% mniej kalorii niż klasyczny cukier. Niski indeks glikemiczny sprawia, że słodzik ten jest odpowiedni zarówno dla diabetyków, osób na diecie odchudzającej, jak i dla dzieci powyżej 3 roku życia czy kobiet w ciąży.

Pochodzenie i właściwości ksylitolu

Ksylitol to organiczny związek chemiczny, pięciowęglowy alkohol polihydroksylowy, nazywany też alkoholem cukrowym. Cukier brzozowy jest białą, krystaliczną substancją, która wygląda i smakuje jak tradycyjny cukier. Wraz ze stewią i erytrolem należy do grupy najpopularniejszych słodzików. Ksylitol jest praktycznie niezależny od insuliny. Ulega przemianie w organizmie, przy niewielkim jej udziale. Nie fermentuje w przewodzie pokarmowym, za to posiada właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybiczne.

Z tego względu ksylitol obniża ryzyko powstawania chorób grzybiczych takich jak na przykład kandydoza. Zapobiega również tworzeniu się próchnicy. Korzystnie wpływa na odporność organizmu i wykazuje pozytywne działanie na zatoki.

Bezpieczny dla zdrowia

Eksperci ds. Dodatków do Żywności z WHO uznali ksylitol za całkowicie bezpieczny dla zdrowia. Nie istnieje więc z góry ustalona bezpieczna dawka, której nie należy przekraczać. Niemniej, w przypadku stosowania cukru brzozowego, podobnie jak w odniesieniu do wszystkich innych produktów spożywczych, zaleca się stosować umiar.

Jak używać ksylitolu?

Ksylitol idealnie nadaje się do słodzenia potraw gotowanych i pieczonych, sprawdzi się także jako słodzik do napojów gorących i zimnych. Może być używany tak, jak zwykły cukier.

Maksimum smaku, minimum kalorii

Zapraszamy do zakupu ksylitolu w naszym eko sklepie online. Oferujemy niskokaloryczny, smaczny produkt, w dodatku bez chemii i w korzystnej cenie.

Sprawdź również:

Produkt dodany do ulubionych

Nasza strona internetowa stosuje pliki cookies w celu zapewnienia interakcji pomiędzy użytkownikiem i serwisem oraz funkcjonowania usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.