Czym zastąpić parmezan w diecie wegańskiej? Płatkami drożdżowymi!

19 Październik, 2022Michał Pelc

Weganizm to całkowite wykluczenie z jadłospisu wszelkich produktów pochodzenia zwierzęcego. Stosowanie takiej diety nie musi oznaczać rezygnacji z ulubionych potraw i dodatków. Niektóre z nich można z powodzeniem zastąpić produktami pochodzenia roślinnego – tak jak na przykład ser parmezan płatkami drożdżowymi. W niniejszym tekście tym, którzy nie mieli okazji się z nimi jeszcze spotkać, przybliżymy informacje dotyczące tego produktu. Znajdziecie w nim również przepis na wegański parmezan.

Płatki drożdżowe są stosunkowo mało znane. Coraz częściej jednak przyglądają się im nie tylko weganie, ale również osoby dbające o swoją dietę i zdrowe odżywanie. Są one wytwarzane z nieaktywnych drożdży i wspaniale nadają się do stosowania podczas przygotowywania codziennych potraw. W przeciwieństwie do drożdży aktywnych nie fermentują w przewodzie pokarmowym. Uprawia się je w gospodarstwach ekologicznych na melasie buraczanej. Jak wyglądają płatki drożdżowe? Są łudząco podobne do bułki tartej. W smaku są jednak zupełnie inne – mieszają się w nich bardzo delikatna słodycz z nutą orzechową i serową. To smak umami w czystej postaci.
Ponadto zawierają całą gamę wartości odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Nie zawierają glutenu, są bezpieczne i poszukiwane przez alergików. I w końcu to produkt idealny dla wegan - z powodzeniem zastępują wszelkiego rodzaju produkty serowe.

 

BIO Migdały - Ekologiczne Płatki Drożdżowe - Drożdże Nieaktywne

Co zawierają płatki drożdżowe?

Płatki drożdżowe są rewelacyjnym źródłem witamin z grupy B takich jak B1, B2, B3 i B8. Witaminy te są odpowiedzialne za prawidłową przemianę białek, tłuszczów i węglowodanów w organizmie. Mają one ogromny wpływ na kondycję włosów, skóry i paznokci. Z tego powodu można spotkać się z określeniem, iż są to płatki urody. Dzięki nim możliwe jest skuteczne pozbycie się kłopotów dermatologicznych takich jak nadmierne przetłuszczanie się skóry.
Płatki drożdżowe zawierają również spore ilości kwasu foliowego, asparaginowego, białka, fosforu, potasu, magnezu, wapnia, kobaltu, selenu, cyny, manganu, molibdenu, chromu oraz błonnika, biotyny, aminokwasów, witaminy z grupy H i D, nukleoproteidy. Ze względu na dużą ilość błonnika i chromu ich spożywanie zalecane jest szczególnie dla osób pragnących pozbyć się zbędnych kilogramów. Chrom hamuje apetyt na słodkie przekąski.

Do czego stosować płatki drożdżowe?

Płatki te są bardzo delikatne w smaku, z mocno wyczuwalnym aromatem orzechowym i serowym, dzięki czemu dodając je do potraw podnosimy ich walory smakowe, jak również właściwości odżywcze. Stosować je można niemal do wszystkiego, począwszy od spożywania ich rozpuszczonych w szklance wody (zamiast przyjmowania sztucznych suplementów diety), jako zagęszczacz do zup lub sosów, jako dodatek do sałatek, przyprawy do grillowanych warzyw, aż po wykorzystanie ich jako panierki do mięsa lub jarzyn. Wspaniale sprawdzają się również w charakterze składnika przeróżnych sosów, past kanapkowych, pasztetów zarówno mięsnych jak i bezmięsnych. Płatki drożdżowe są także rewelacyjną, zdrową alternatywą dla żółtego sera.

Przepis na wegański parmezan

  • Czas przygotowania: 15 minut
  • Łatwe

Składniki:

Przygotowanie:

  1. Migdały należy zalać gorącą wodą.
  2. Po namoczeniu blanszować i pozbyć się ciemnej skórki.
  3. Następnie migdały wraz z resztą składników zmiksować na drobną mąkę.
  4. Podawać jako dodatek do wszelkich potraw, gdzie stosuje się standardowo parmezan.

Zobacz również inne wpisy:

Więcej wpisów

Komentarze (0)

Brak komentarzy do tego artykułu. Bądź pierwszą komentującą osobą!

Zostaw komentarz

Uwaga: komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich publikacją